Igor Bavčar na sodišču: Gre tokrat zares?
Okrožno sodišče je lani znova obsodilo Igorja Bavčarja ter brata Kristjana in Nastjo Sušinskega zaradi pranja denarja pri preprodaji delnic Istrabenza, a se je zaradi pritožb ter zdravstvenih težav Bavčarja primer zelo zavlekel.
Do kaznivih dejanj v zadevi Istrabenz naj bi prišlo leta 2007 ob preprodaji 7,3-odstotnega deleža Istrabenza, ki ga je Pivovarna Laško prodala najprej hčerinski družbi Plinfin za 23 milijonov evrov. Nato je pivovarna prodala Plinfin za vsega 7500 evrov Sportini, ta pa 1. oktobra 2007 za 24,9 milijona Microtrustu v lasti Nastje Sušinskega. Istega dne je Microtrust prodal Istrabenzov paket Pom-Investu za 49,2 milijona evrov in s tem zaslužil 24,3 milijona evrov.
Sodna saga Istrabenz se je začela leta 2013, ljubljansko okrožno sodišče pa je septembra lani nekdanjemu predsedniku uprave Istrabenza izreklo kazen petih let zapora, Kristjana Sušinskega je obsodilo na tri leta zapora, Nastjo Sušinskega pa na dve leti. Tožilec Jože Kozina je za Bavčarja predlagal sedemletno zaporno kazen. Na sedem let zapora je bil obsojen tudi v prvotni sodbi, ki jo je nato vrhovno sodišče pred dvema letoma razveljavilo in vrnilo v ponovno sojenje.
Bavčar je sodbo ocenil za nenavadno, Kozina pa je izrazil upanje, da bo sodba junija, ko očitki zastarajo, postala pravnomočna. Pravosodni minister Goran Klemenčič je že lanskega septembra napovedal, da bo v primeru zastaranja primera (rok se izteče 18. junija) storil vse, da bodo letele glave. Da bo sodišče na javni seji razglasilo sodbo, je malo verjetno, trdijo pa, da ne bodo pustili, da zadeva zastara.
Več iz rubrike
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese
Razbijamo mite: kako resnično voditi finance podjetja
Ste podjetnik, ki skrbi za finance v podjetju? Če vas zanima, kako do finančne varnosti in uspešnosti, se prijavite na brezplačni webinar Bilance niso finance.