Hrvaški varuh konkurence kaznoval Gorenje

Ker je Gorenje Zagreb z več hrvaškimi podjetji sklenil sporazum, s katerim so določili fiksne ali minimalne cene aparatov, je hrvaški varuh konkurence Gorenju naložil 208 tisoč evrov kazni
Fotografija: Brane Piano
Odpri galerijo
Brane Piano

Hrvaška državna Agencija za zaščito konkurence (AZTN)  je družbi Gorenje Zagreb naložila 1.557.000 kun (208.914 evrov) globe, ker je v postopku ugotovil, da je zagrebška podružnica velenjskega izdelovalca gospodinjskih aparatov sklenila prepovedani sporazum z več hrvaškimi podjetji, ki je posredno ali neposredno določal fiksne ali minimalne prodajne cene bele tehnike in malih gospodinjskih aparatov Gorenje.

"S tem je družba Gorenje Zagreb s svojo rabatno politiko na nedopusten način spodbujala trgovce, da se držijo fiksnih ali minimalnih cen, ki so jim jih vsilili, obenem pa je pritiskala na trgovce, ki se teh cen niso držali," je AZTN danes zapisal v pojasnilu na svoji spletni strani.

Gorenje Zagreb naj bi sporno poslovno politiko izvajalo skozi določbe prodajnih pogojev za belo tehniko za leto 2010, ki so predstavljali sestavni del njihovih tipskih pogodb. Vse do novembra leta 2014 je Gorenje Zagreb po elektronski komunikaciji dejavno nadziralo, ali se njihovi kupci v prodaji ali preprodaji držijo določenih minimalnih ali fiksnih cenovnih ravni.

S tem naj bi Gorenje omejevalo pravico nedovisnih trgovcev, da sami določajo prodajno ceno izdelka ter tako kršil predpise o varovanju konkurence. Zato je varuh konkurence že sklenjeni sporazum razglasil za ničelnega.

Agencija je postopek proti Gorenju Zagreb sprožila po uradni dolžnosti na prijavo prijavitelja z zaščiteno identiteto. Varuh konkurence je sicer najprej preučevala sum kršitve omejevanja pasivne prodaje, ob tem pa so posumili tudi, da Gorenje svojim prodajalcem določa minimalne in fiksne cene.

Sume kršitev so med drugim preiskovali tudi z nenapovedano hišno preiskavo poslovnih prostorov Gorenja Zagreb, v okviru preiskave so ugotovili, da so kršitelje spornega sporazuma v Gorenju kaznovali tako, da so jim zavrnili nadaljnje dobave svojih izdelkov, kar naj bi druga podjetja odvračalo od prodaje mimo spornega sporazuma.

»V času postopka je agencija opravila pregled poslovanja družbe v obdobju 2010 – 2014 in pri tem ugotovila poskuse vplivanja na enotno oblikovanje maloprodajnih cen na obravnavanem trgu. Čeprav očitani poskusi na trgu niso imeli nobenega učinka, pa se je AZTN ob zaključku postopka odločila, da sankcionira že sam poskus vplivanja na enotno oblikovanje maloprodajnih cen,« so se odzvali v Gorenju.

AZTN je ob upoštevanju olajševalnih okoliščin, da je Gorenje Zagreb sodeloval z agencijo in da še ni bil kaznovan v postopkih v zvezi z zagotavljanjem konkurence, izrekla globo. V Gorenju odločbo AZTN preučujemo in se bomo v predpisanem roku 30 dni odločili ali se bomo nanjo pritožili na pristojnem sodišču, so pojasnili v velenjskem podjetju.

Dejali pa so, da je Gorenje Zagreb upošteval vsa priporočila AZTN. »Na tej osnovi smo v Skupini Gorenje tudi sprejeli dodatna pravila v zvezi z zagotavljanjem varstva konkurence in izvedli dodatna izobraževanja oseb, ki sodelujejo v prodajnem procesu, da v prihodnje ne bi prihajalo do podobnih situacij,« so še dodali.

Več iz rubrike