GURS: leto 2016 skoraj rekordno za nepremičnine

Geodetska uprava RS (GURS) je objavila poročilo o slovenskem nepremičninskem trgu leta 2016 in izsledki raziskav so izjemni. Obseg prometa z nepremičninami vse bližje rekordnemu letu 2007.
Fotografija: Pixabay
Odpri galerijo
Pixabay

Na slovenskem nepremičninskem trgu se je v letu 2016, predvsem na račun rasti števila transakcij s stanovanjskimi nepremičninami in zemljišči za gradnjo, nadaljevala rast prometa, ki se je začela z intenzivno oživitvijo trga leta 2014. Ugodne gospodarske okoliščine in klima še naprej vzpodbujajo rast povpraševanja po nepremičninah. Glavni dejavniki, ki vplivajo na rast povpraševanja po stanovanjskih nepremičninah so nizke obrestne mere in sicer skromna rast obsega stanovanjskih posojil, ki traja že tri leta, povečanje zaposlenosti in rast mase plač ter znižanje cen stanovanj v času krize. Nizke obrestne mere poleg zadolževanja za nakup ali lastno gradnjo  nepremičnin vzpodbujajo tudi naložbe v nepremičnine, kot alternativo varčevanju ali bolj rizičnim naložbam.

Pixabay
Pixabay

Pozitivna rast se bo po vsej verjetnosti nadaljevala skozi celotno leto 2017, saj je zaradi pomankanja novih stanovanj moč pričakovati nov investicijski cikel in prebuditev gradbene dejavnosti, kar pomeni povečanje trga. Tu pa ne govorimo le o gradnji manjših večstanovanjskih objektov, temveč tudi o večjih, v času krize zaustavljenih, projektih.

V letu 2016 so evidentirali okoli 32 tisoč kupoprodajnih poslov z nepremičninami, ki so bili sklenjeni na prostem trgu ali javnih dražbah. Število stavb, delov stavb in zemljišč, ki so bili v teh poslih prodani, se je po posameznih vrstah nepremičnin zelo približalo tistemu iz rekordnega leta 2007. Skupna vrednost sklenjenih poslov z nepremičninami je lani znašala okoli 2,1 milijarde evrov in je mejo dveh milijard evrov prebila prvič po rekordnem letu 2007, ko je znašala okoli 2,3 milijarde evrov.

Več o tem si preberite v Letnem poročilu o slovenskem trgu nepremičnin za leto 2016

Več iz rubrike