Gospodarstvenika Primorske sta Ivo Boscarol in Erik Zobec
V obrazložitvi so zapisali, da ustanovitelj in direktor podjetja Pipistrel Boscarol še naprej dokazuje, da je njegova meja le nebo. Posel, ki ga je lani sklenil s kitajsko družbo Sino, predvideva sedemletno sodelovanje na področju letalstva. Dovoljenje za prodajo letal na Kitajskem je Pipistrelu odprlo vrata za prodajo na azijskih trgih.
Večji del denarja iz tega posla bodo namenili novim zelenim letalskim tehnologijam, tudi letalu na električni pogon v kombinaciji z vodikovimi gorivnimi celicami, ki ne bo imelo nikakršnih izpustov. V Sloveniji od Pipistrela živi več kot 200 družin, nove zaposlitve se obetajo tudi ob odprtju nove tovarne pri Gorici, so navedli.
Direktor Seven Refractories Zobec se nadeja, da bodo z inovativnimi rešitvami, kot je naprava za mešanje materialov v končni izdelek, in podvojenimi zmogljivostmi postali vodilni ponudnik vrhunskih izdelkov v sektorju ognjevzdržne keramike. Podjetje ima v divaški poslovni coni obrat, ki proizvaja ognjevzdržne materiale za jekleno, železovo, cementno in toplotno industrijo. Tudi lansko leto je bilo za podjetje zelo uspešno in zaznamovano z rastjo ter izvozom izdelkov v več kot 40 držav.
Priznanje za najboljši start up pa je šlo letos v roke Matiji Klinkonu, direktorju podjetja LED Luks iz Šempetra pri Gorici, ki razvija, oblikuje in proizvaja LED svetila za poslovne in industrijske prostore. Razvili so že 11 različnih svetil, večino izdelkov izvozijo v 25 držav, od Evrope, Bližnjega vzhoda, Rusije, do Nove Zelandije in Avstralije.
Priznanje za posebne dosežke bo medtem prejela ekipa idrijskega podjetja Kaskader. Brez Kaskaderja, podizvajalca pri obnovi smučišča na Kaninu, to zimo tam gotovo ne bi smučali. Ekipa pod vodstvom direktorja Petra Poljanca je visoko med skalovjem, v mrazu in burji, opravila velik podvig - od odkopavanja pod snegom zasutih naprav do gradnje gradbiščne vlake in transporta pettonskega obračalnega kolesa, ki so ga spravili 2200 metrov visoko. Kaskader je postala uveljavljena blagovna znamka. Večino poslov imajo v Sloveniji, zlasti na Primorskem, občasno pa v državah na ozemlju nekdanje Jugoslavije.
Za življenjsko delo pa bo tokrat nagrajen Jože Ceglar, brez katerega podjetje Termoplasti-Plama iz Hrušice, kjer izdelujejo predvsem polietilensko embalažo, ne bi bilo to, kar je danes. Pod njegovim vodstvom se je družba iz prisilne poravnave razvila v finančno uspešno podjetje z visoko dodano vrednostjo in rastočim deležem izvoza. Več kot dve tretjini proizvodov prodajo na tuje trge.
Več iz rubrike
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese
Razbijamo mite: kako resnično voditi finance podjetja
Ste podjetnik, ki skrbi za finance v podjetju? Če vas zanima, kako do finančne varnosti in uspešnosti, se prijavite na brezplačni webinar Bilance niso finance.