Goriva spet dražja

Obe gorivi, katerih ceni še naprej regulira vlada, bosta namreč ob polnoči nprecej dražji - liter najbolje prodajanega 95-oktanskega neosvinčenega bencina se bo podražil za 1,9 centa na 1,245 evra, enaka količina dizelskega goriva pa za 2,5 centa na 1,149 evra.
Primerjava z okoliškimi državami in tistimi, ki se lahko s Slovenijo merijo po kupni moči hitro pokaže, da razmeroma drago plačujemo gorivo. Z izjemo Italije, kjer so bila goriva vselej pregovorno draga, moramo Slovenci bolj razpreti denarnico kot denimo Hrvati, Avstrijci in Madžari.
Vzemimo primer 95-oktanskega neosvinčenega goriva, kjer se cene razlikujejo bolj kot pri dizlu. Ko odbije polnoč bodo Slovenci za 50-litrski rezervoar morali plačati 62,45 evra, kar je 1,45 evra več kot na Hrvaškem in kar 5,35 evra več kot v Avstriji ter 5,95 evra več kot na Madžarskem.
Do še večjih razlik pride ob primerjavi "naših" cen s tistimi iz Višegrajskih držav, kjer trg naftnih derivatov liberaliziran, podobno kot v naši okolici. Na Slovaškem znaša prihranek slaba dva evra, na Poljskem dobrih 10 evrov, v deželi piva na Češkem pa 8,25 evra. Zadnji podatek smo poiskali ob pomoči našega bralca, ki je med potepanjem po Češki slikal cenik na eni izmed tamkajšnjih bencinskih črpalk.
Več iz rubrike
Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni
Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.
Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo
Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.