Gorenje znova pod drobnogledom ATVP

Agencija za trg vrednostnih papirjev (ATVP) je po naših informacijah uvedla postopek proti Gorenju. Preverja ali je družba ustrezno ravnala z notranjimi informacijami in delničarje obveščala enakomerno ter skladno z zakonodajo. Nekateri namreč menijo, da ni bilo tako.
Fotografija: Brane Piano
Odpri galerijo
Brane Piano

Po našem torkovem razkritju informacije, da je Gorenje minuli mesec s Panasonicom dogovorilo podrobnosti o prenehanju poslovnega sodelovanja oziroma o prenehanju izdelovanja hladilnikov in pralnih strojev za blagovno znamko Japoncev, je delnica Gorenja izgubila več kot tri odstotke. Trend njenega gibanja je nasproten od gibanja borznega indeksa SBITOP, ki raste.

Dejstvo, da družbi ne bosta več sodelovali, je seveda cenovno občutljiva informacija, s katero večina od več kot 13 tisoč delničarjev Gorenja pred našo objavo ni bila seznanjena. Zato so se že pojavile ocene, da bi morala uprava Gorenja pravočasno ustaviti trgovanje in o tem obvestiti delničarje prek sistema Ljubljanske borze. A tega ni storila. Zato je po naših informacijah znova pod drobnogledom Agencije za trg vrednostnih papirjev.

ATVP zaznal sum kršitev

Regulator trga informacije, da je Gorenje znova vzel pod drobnogled, včeraj ni hotel komentirati, češ da so konkretni postopki nadzora zaupni. »Hkrati pa pojasnjujemo, da agencija vselej, ko zazna sum kršitev, prične s postopkom nadzora, v katerem preveri vsa relevantna dejstva in okoliščine. Če se v postopku nadzora sum kršitev potrdi, agencija zoper kršitelje ukrepa v skladu z zakonom,« so redkobesedni na ATVP, ki ga vodi Miloš Čas.

»Ne vem ali je dogajanje glede sodelovanja s Panasonicom poslovna skrivnost ali ne, zagotovo pa je dejstvo, da bi se morala vsaka tovrstna sprememba ustrezno komunicirati. Pa se ni. Vsekakor bi morali nekaj objaviti preko sistema Ljubljanske borze,« je prepričan Matej Tomažin, ki vodi društvo delničarjev Gorenja.

Predsednik uprave Ljubljanske borze Aleš Ipavec se je včeraj komentarju odrekel, češ da je v tujini in nima podrobješih informacij. Ali bo očitke neustreznega ravnanja z notranjimi informacijami in komuniciranja z delničarji obravnaval tudi nadzorni svet, ki ga vodi Marko Voljč? Njegovega odgovora na to konkretno vprašanje včeraj nismo dobili.

Dejstvo pa sicer je, da se ti očitki niso pojavili prvič; nazadnje so močno odjeknili po tem, ko je pred dobrim letom v javnost prišla novica, da Panasonic opravlja skrbni pregled Gorenja, ki bi mu lahko sledil tudi prevzem. Je pa Voljč za Delo povedal, da so se nadzorniki o zadevi s Panasonicom že seznanili, podrobneje pa bo po njegovih besedah o njej govora na prihodnji seji nadzornega sveta v začetku novembra.

Več iz rubrike