Gorenje pred skupščino o menjavah v nadzornem svetu

Delničarji Gorenja bodo na izredni skupščini v torek odločali o predlogu, da bi iz nadzornega sveta odpoklicali Marka Voljča in Uroša Slavinca ter na njuno mesto imenovali Philipa Alexandra Sluiterja in Roberta Lična. Menjavo zahtevajo nekateri manjši delničarji, zbrati pa morajo tri četrtine glasov, prisotnih na skupščini.
Fotografija: Brane Piano
Odpri galerijo
Brane Piano

Prva je zahtevo za sklic izredne skupščine sredi novembra podala nizozemska družba Home Products Europe, ki ima v lasti petodstotni delež Gorenja in katere zastopnik je nekdanji član uprave Gorenja Sluiter. Identične zahteve za sklic skupščine so nato podali še delničarji Raiffeisenbank Austria, Splitska banka in Unicredit Bank Hungary.

Menijo, da je treba nadzorni svet družbe okrepiti z novimi člani, ki imajo vrhunska znanja in izkušnje v industriji gospodinjskih aparatov in v financah, kar da bo pripomoglo k boljšemu poslovanju, razvoju in stabilnosti družbe.

Sluiter je decembra v pogovoru za časnik Finance ocenil, da je Gorenje zelo bolno ter da bi ga bilo treba najprej pozdraviti in šele nato razmisliti o strateškem povezovanju. Iskanje novega strateškega partnerja po umiku Panasonica je razumel kot prikrivanje slabih rezultatov in "vsega, kar se dogaja v družbi".

Gorenje bi bilo treba po Sluiterjevem mnenju prestrukturirati - osredotočiti bi se morali na izdelke in trge z višjo dodano vrednostjo, nadaljevati filozofijo o naprednih izdelkih, a biti bolj prilagodljivi, treba bi bilo tudi preveriti pozicioniranje Gorenja na posameznih trgih, je navedel.

Nadzorni svet Gorenja je novembra v odzivu na zahtevo za sklic skupščine zapisal, da mu uprava redno poroča o poslovanju ter da jo podpira tako glede poslovnih odločitev kot glede iskanja strateških partnerjev. Navedli so, da ima vsak delničar pravico predlagati spremembe v nadzornem svetu, če ni zadovoljen z njegovim delom, da pa je dejstvo, da mnenje enega delničarja ne predstavlja osnove za menjave v nadzornem svetu.

"Gorenje se ponaša z zelo dobrim korporativnim upravljanjem, pri čemer tudi v nadzornem svetu stremimo k nenehnemu dvigovanju kakovosti," so zapisali in zavrnili domneve o razhajanjih med nadzorniki. Poudarili so, da je pred skupino Gorenje zelo turbulentno obdobje, zato je pomembno stabilno vodenje.

Predsednik uprave Gorenja Franjo Bobinac je decembra dejal, da izredna skupščina ni potrebna, saj se nadzornikom čez nekaj mesecev izteče mandat. Ocenil je, da potrebne 75-odstotne podpore za menjavo nadzornikov ne bo.

Sluiter je v pogovoru za Finance pojasnil, da je do takrat dobil pisna soglasja za njegov predlog od več kot 40 odstotkov kapitala Gorenja, prepričan pa je bil, da bo zamenjavo podprl še kakšen.

Predlog so podprli v društvu delničarjev Gorenja, kjer za skupščino zbirajo pooblastila. Kot so dejali decembra, ni zamenjava nadzornikov nič dramatičnega, "saj pogosto velja, da lahko svež veter pomeni večjo možnost za preobrat". Ocenili so namreč, da Gorenje v obdobju pozitivne konjunkture ne dosega optimističnih rezultatov.

Da je "dobiček ob koncu leta ogrožen", je decembra opozoril Bobinac, ki je med ključnimi razlogi za slabše poslovanje navedel višje stroške materiala in surovin ter tudi plačna nesorazmerja v Srbiji in slabšo predstavo Gorenja v Nemčiji, kjer je prodaja v prvih devetih mesecih lanskega leta upadla za 19 milijonov evrov.

Skupina Gorenje je v prvih devetih mesecih lani prihodke od prodaje povečala za 4,8 odstotka na 944 milijonov evrov, čisti dobiček pa za 12,1 odstotka na 4,6 milijona evrov. Dobiček iz poslovanja pred amortizacijo (EBITDA) so povečali za dobrih pet odstotkov na skoraj 59 milijonov evrov, dobiček iz poslovanja (EBIT) pa je bil ob višjem strošku amortizacije nižji za 12,1 odstotka in je dosegel 18 milijonov evrov.

V družbi so že takrat opozorili, da zaradi manjše prodaje od načrtovane, zlasti na trgih Nemčije in Velike Britanije, rasti cen materialov in komponent, pritiskov na stroške dela ter zmanjšane proizvodne produktivnosti zaradi uvajanja serijske proizvodnje novih generacij izdelkov vseh načrtovanih ciljev za leto 2017 ne bo mogoče v celoti izpolniti.

Kakšno je bilo poslovanje v celotnem letu 2017, bo znano predvidoma v petek, ko bo, kot so STA povedali v Gorenju, po seji nadzornikov objavljen gospodarski načrt za leto 2018 skupaj z oceno poslovanja v letu 2017.

Iskanje strateškega partnerja - kar je Gorenje najavilo hkrati z objavo devetmesečnih rezultatov - po Bobinčevih zagotovilih poteka dobro. Gorenje bi lahko po njegovi oceni strateškega partnerja dobilo do tretjega četrtletja letos.

Ni pa še znano, kakšna bi lahko bila oblika tega partnerstva. V Gorenju so ob najavi iskanja partnerja zapisali, da bi partner skupino podprl pri dolgoročni in trajnostni rasti ter razvoju, kar bi lahko vodilo tudi do njegove udeležbe v lastništvu. V Gorenju naj bi si po nedavnem poročanju časnika Delo želeli partnerja s Kitajske, in sicer skupino Midea.

Največji posamični delničarji Gorenja so glede na podatke s konca novembra lani Kapitalska družba (16,37 odstotka), Mednarodna finančna korporacija (IFC) iz skupine Svetovne banke (11,80 odstotka), Panasonic Corporation (10,74 odstotka), imetnik fiduciarnega računa pri poljski klirinško depotni družbi KDPW (7,73 odstotka) in Home Products Europe (5,00 odstotka).

Več iz rubrike