Gorenje ne dela več za Panasonic

Panasonic in Gorenje sta se po naših informacijah minuli mesec dogovorila o podrobnostih glede prenehanja sodelovanja na področju proizvodnje. Proizvodnja pralnih strojev in samostojnih hladilnikov za Panasonic je po trditvah Gorenja prinašala poldrugi odstotek celotnega prometa skupine.
Fotografija: Brane Piano
Odpri galerijo
Brane Piano

Ker so prihodki od prodaje lani znašali 1,258 milijarde evrov, bi lahko bil izpad prihodkov zaradi sprememb pri sodelovanju z Japonci torej več kot dvakrat višji od lanskega čistega dobička, ki je dosegel dobrih osem milijonov evrov. Ocene poznavalcev pa govorijo celo o izpadu, ki bi utegnil doseči kar desetino prihodkov skupine.

Po naših informacijah potekajo z Japonci le še pogovori, koliko časa bo Gorenje še zagotavljalo rezervne dele. V Gorenju na vprašanje ali prenehanje proizvodnje za Panasonic lahko prinese tudi odpuščanje, odgovarjajo, da za zdaj ne načrtujejo zmanjševanja števila zaposlenih. »Po poletnih mesecih, ko je potrošnja nizka, sledijo za nas najmočnejši meseci v letu. Prodaja se dobro odvija. Kot običajno, je torej v teh mesecih tudi proizvodnja, ki sledi naročilom, zelo visoka, zato so zdaj naše kapacitete najbolje izkoriščene,« so nam pojasnili. Na vprašanje, ali proizvajajo še za katere druge blagovne znamke, odgovarjajo pritrdilno, konkretnih imen pa ne razkrivajo. 

Izpad prihodkov ni zanemarljiv

V Gorenju izpad prihodkov komentirajo z besedami, da »to ni zanemarljivo«. Izpad pa da poskušajo nadomeščati s prodajo pri drugih kupcih na vseh obstoječih in potencialnih novih trgih. Sodelovanje z japonskim partnerjem pri razvoju pralnih strojev se je sicer res končalo, še dodajajo v Velenju, vendar pa so rezultat skupnega dela Gorenjevih in Panasonicovih strokovnjakov poleg konkretnega izdelka tudi novo znanje in inovativni pristopi, ki so na področju raziskav in razvoja izjemno pomembni pri ustvarjanju prihodnjih izdelkov.

Informacija o tem, da so se dogovorili za prekinitev sodelovanja na področju proizvodnje, se zdi sicer presenetljiva zaradi izjav, ki sta jih obe strani dajali še konec lanskega leta. Novembra sta namreč poudarjali, da se poslovno sodelovanje med njima nadaljuje ne glede na to, da se Japonci po skrbnem pregledu Gorenja niso odločili za povečanje svojega lastniškega deleža.

Več na Delo.si

Več iz rubrike