General Electric razmišlja o razdružitvi
"Agresivno iščemo najboljšo strukturo ali najboljše strukture [...], da bi maksimizirali potencial našega poslovanja," je po poročanju tujih tiskovnih agencij investitorjem povedal Flannery. "Preučujemo vse vidike podjetja. Vse je na mizi," je dejal in dodal, da utegne to voditi v veliko število različnih možnosti, tudi ločeno kotacijo posameznih področij.
General Electric je tik pred tem, da sprejme razbitje na posamezna poslovna področja, je pozneje poročala ameriška televizija CNBC, ki se je sklicevala na vire znotraj koncerna. Koncern naj bi razdružitev napovedal spomladi.
Z razdružitvijo na hčerinske družbe bo General Electric denimo sledil zgledu nemškega Siemensa. Industrijski koncern iz Münchna je tik pred tem, da svojo hčerinsko družbo za proizvodnjo medicinske tehnike Healthineers pošlje na borzo. Z delnicami hčerinske družbe Gamesa, ki izdeluje vetrne elektrarne, se že trguje na borzi v Madridu, proizvodnja vlakov bo po združitvi s francoskim Alstom uvrščena na borzo v Parizu.
Siemensov tekmec iz Bostona s približno 300.000 zaposlenimi tiči v globoki krizi in se že dlje časa sooča s padanjem vrednosti delnic na borzi. Flannery je na vodilno mesto prišel avgusta in si prizadeva, da bi industrijsko ikono s 125-letno zgodovino z drastičnimi ukrepi vnovič spravil v red.
Bili so časi, ko je bil General Electric največ vredno podjetje na svetu. Hladilniki, vlaki, energetika, finančne storitve, celo mediji - vse je bilo tam. A večji kot je postajal koncern, vedno bolj nepregleden je bil.
Prestrukturiranje General Electrica se je začelo že pred leti. Po slabih izkušnjah v finančni krizi so skorajda povsem opustili opravljanje finančnih storitev, ki so nekoč prispevale več kot polovico prihodkov koncerna. A osredotočenje na osnovno industrijsko dejavnost je otežil prevzem energetske veje francoskega velikana Alstom. Leta 2015 izveden prevzem je sovpadel s padcem cen na naftnem trgu, zaradi česar so se zmanjšala naročila kupcev iz naftne industrije.
Lani so se delnice General Electrica na borzi v New Yorku pocenile za 40 odstotkov, kar je najslabše med vsemi delnicami, katerih vrednost se upošteva pri izračunu indeksa Dow Jones. Letos pa ima koncern težave tudi s svojo zavarovalniško vejo ter posledicami napovedane davčne reforme v ZDA. Padanje tečaja se tako nadaljuje tudi letos.
Več iz rubrike
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese
Razbijamo mite: kako resnično voditi finance podjetja
Ste podjetnik, ki skrbi za finance v podjetju? Če vas zanima, kako do finančne varnosti in uspešnosti, se prijavite na brezplačni webinar Bilance niso finance.