G20: zasedenje v Baden Badnu
Prvič se ga bo udeležil tudi ameriški finančni minister Steven Mnuchin. Po pričakovanjih bosta osrednja tema politika ameriškega predsednika Donalda Trumpa in prostotrgovinski sporazum.
Trump je že v predvolilni kampanji nakazal uvedbo protekcionistične gospodarske politike in s tem močno prestrašil svetovne voditelje. Mnuchin se bo zato zagotovo znašel pod plazom vprašanj o tem, ali bodo ZDA dejansko odpovedale dolgoletno podporo odprtemu trgu in prosti trgovini. Kot je neuradno slišati iz Washingtona, pa ameriški minister v Nemčiji ne bo dal nobene protiprotekcionistične obljube. Trump postavlja pravično trgovino nad prosto in že načrtuje obdavčenje uvoza.
Mednarodni forum G20 je bil ustanovljen leta 1999 z namenom skupnega pregleda političnega ter gospodarskega dogajanja po svetu. Finančni ministri, guvernerji centralnih bank in drugi gospodarstveniki na forumu vsakoletno preučujejo nove ideje in možnosti gospodarske rasti, razpravljajo o politčnih vprašanjih, ki se prav tako nanašajo na spodbujanje mednarodne finančne stabilnosti. Članice skupine G20 je 19 držav (ZDA, Argentina, Avstralija, Brazlija, Kanada, Kitajska, Indija, Indonezija, Japonska, Južn Koreja, Mehika, Rusija, Savdska Arabija, Južna Afrika, Velika Britanija, Italija, Francija, Nemčija, Turčija) in posebna predstavnica Evropska unija, ki jo zastopata instituciji Evropska komisija in Evropska centralna banka.
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese