Fotona: Prodaja Kitajcem dodatna priložnost za razvoj

Družba za proizvodnjo laserjev Fotona svojo prodajo kitajsko-evropskemu finančnemu skladu Agic Capital, za kar sta se dobra tri leta po nakupu družbe odločila njena ameriška lastnika, vidi kot pomemben korak pri nadaljnjem razvoju. Z novimi lastniki bodo po ocenah direktorja Matjaža Lukača lahko še močnejši tudi na azijskem trgu.
Fotografija: Fotona v industrijski coni v Stegnah, v Ljubljani, 12. avgusta 2014.
Odpri galerijo
Fotona v industrijski coni v Stegnah, v Ljubljani, 12. avgusta 2014.

Kot je za STA povedal Lukač, prodaja Fotone azijsko-evropskemu skladu po njihovem mnenju predstavlja "pomemben naslednji korak na poti k našemu cilju postati najbolj spoštovana laserska medicinska blagovna znamka na svetu".

Izpostavil je, da je bila Fotona v začetku leta 2014, ko so jo prodali strateškemu ameriškemu partnerju Technology4Medicine v kombinaciji z ameriškim investicijskim skladom Gores Group, samo slovensko podjetje. Letos pa so prodali mednarodno skupino Fotona, ki ne vključuje samo slovenskega dela, ampak tudi ameriško krovno podjetje Fotona Holdings in ameriško sestrsko podjetje Fotona.

"Z novimi lastniki bo Fotona lahko močnejša tudi na azijskem trgu, ki že danes predstavlja 37 odstotkov celotne prodaje skupine. Vizija prihodnjega razvoja družbe je s še hitrejšim vlaganjem v razvoj novih izdelkov in trženje pomembno povečati tržni delež Fotonine blagovne znamke v svetu. V načrtu je tudi pomembna širitev proizvodnih kapacitet na sedanji lokaciji Fotone v Ljubljani," je povedal Lukač.

Skupina Fotona je po njegovih besedah lani ustvarila za okoli 50 milijonov evrov prodaje, kar je 23 odstotkov več kot leta 2015. Dobiček je dosegel okoli 10 milijonov evrov in bil s tem za 39 odstotkov višji kot leto pred tem. Slovenski del Fotone je v zadnjih treh letih število zaposlenih povečal za približno 20 odstotkov.

Koliko je znašala kupnina za Fotono, uradno ni znano, po poročanju ameriške revije Buyouts Insider, ki se sklicuje na osebo, seznanjeno s kupčijo, pa naj bi vrednost transakcije znašala od 100 do 200 milijonov dolarjev. Višina posla, ki se po neuradnih podatkih omenja v Sloveniji, pa se giblje od 80 do 120 milijonov evrov, je pred dnevi poročal Dnevnik.

Več iz rubrike