Federal Reserve pred vnovičnim dvigom ključne obrestne mere

Ameriška centralna banka Federal Reserve (Fed) danes začenja dvodnevno zasedanje, po katerem analitiki pričakujejo drugo letošnje povišanje ključne obrestne mere, in sicer za 0,25 odstotne točke na raven med 1,00 in 1,25 odstotka. Fed je obrestno mero nazadnje dvignil marca, prav tako za 0,25 odstotne točke na raven med 0,75 in 1,00 odstotka.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Dvig obrestne mere pričakuje velika večina analitikov, zato bodo v izjavi po koncu zasedanja Fedovega odbora za odprti trg (FOMC) pozorni predvsem na nekatere druge informacije. Med drugim na to, ali bo Fed kmalu začel zmanjševati svojo 4500 milijard dolarjev težko bilanco in kako bo k temu pristopil. Zmanjšanje bilance bo namreč povzročilo rast dolgoročnih obrestnih mer.

Analitike bo zanimalo tudi, ali se bo centralna banka držala napovedi o treh povišanjih ključne obrestne mere v letošnjem letu ali pa bo morda zaradi nizke inflacije in šibke gospodarske rasti ostala le pri dveh.

Predsednica Federal Reserve Janet Yellen, ki bo imela v sredo po zaključku zasedanja novinarsko konferenco, sicer vedno govori, da bo vse odvisno od razmer v gospodarstvu, vendar pa to ugibanj ne ustavi.

Aprilska inflacija je bila na letni ravni 2,2-odstotna, osnovna inflacija brez cen energije in hrane 1,9-odstotna, inflacija, vezana na potrošniško porabo, pa še malce nižja. To pomeni, da še ni pri ciljni vrednosti dveh odstotkov, ki jo skuša Federal reserve doseči in ohranjati.

Nizke cene nafte in bencina napovedujejo, da bo inflacija še vedno pod tem ciljem. Trgovina na drobno se je sicer po slabem začetku leta malce popravila, vendar glede na rast zaposlovanja in plač še ni na želeni ravni.

FOMC bo pri odločitvi upošteval sveže gospodarske statistike, ki bodo objavljene v tem tednu, vendar imajo centralni bankirji prednostni dostop do podatkov. V sredo bo ministrstvo za delo poročalo o majski inflaciji, ministrstvo za trgovino pa o majski prodaji na drobno, Fed pa bo v četrtek objavil poročilo o industrijski proizvodnji.

Na zadnjem zasedanju FOMC v začetku maja ni bilo nobenih sprememb, Yellenova pa je po zasedanju marca, ko je banka zvišala ključno obrestno mero, med drugim povedala, da gre gospodarstvu dobro.

Zanikala je, da želi Fed pustiti letni inflaciji, da se okrepi čez dva odstotka, ampak je obenem pojasnila, da sta dva odstotka cilj politike Fed, ne pa skrajna meja. To pomeni, da se obresti ne bodo avtomatično takoj dvignile, ko bo inflacija dvoodstotna.

Več iz rubrike