Evropske borze s krepkimi padci

Tečaji delnic na pomembnejših borzah v Evropi so se danes večinoma krepko znižali in zabeležili enega slabših dni letos. Razlog je vse večja zaskrbljenost vlagateljev ob naraščajočih trgovinskih napetostih, ki utegnejo voditi v trgovinske vojne med velikimi gospodarstvi. Nafta se je pocenila tečaj evra pa se nekoliko krepi.
Fotografija: Shutterstock
Odpri galerijo
Shutterstock

Indeks najpomembnejših podjetij v območju evra Eurostoxx 50 se je znižal za 2,10 odstotka. V Frankfurtu je indeks DAX potonil za 2,46 odstotka, v Parizu indeks CAC 40 za 1,92 odstotka, v Londonu pa je FTSE 100 končal 2,24 odstotka pod gladino.

Na Dunaju se je indeks ATX znižal za 1,80 odstotka in v Zürichu indeks SMI za 1,83 odstotka. V Milanu je indeks FTSE MIB zabeležil večji, 2,44-odstotni padec.

Tečaj evra se medtem v luči vseh teh dogodkov malenkost zvišuje. Pozno popoldne so s skupno evropsko valuto v Frankfurtu trgovali po tečaju 1,1694 dolarja, kar je 0,30 centa več kot v petek. ECB je referenčni tečaj evra opoldne medtem določila pri 1,1700 dolarja (v petek pri 1,1648 dolarja).

Nafta se medtem ceni. Za 159-litrski sod teksaške nafte, ki bo dobavljena julija, je bilo treba na borzi v New Yorku popoldne po evropskem času odšteti 68,47 dolarja, kar je 11 centov manj kot v petek. V Londonu so se junijske terminske pogodbe za severnomorsko nafto brent po drugi strani pocenile za 1,16 dolarja na 74,39 dolarja.

Če so se v petek cene nafte še precej zvišale, saj so trgovci ocenili, da je dogovor članic Organizacije držav izvoznic nafte (Opec) in še 10 velikih izvoznic nafte o povečanju proizvodnje črnega zlata za milijon 159-litrskih sodov dnevno, ki so ga konec tedna dosegle na Dunaju, precej manj ambiciozen od pričakovanj in ga bo težko izvajati, je zdaj očitno prevladala ocena, da določen učinek na trgu v smislu povečane ponudbe bo, pri čemer pa se bo to poznalo predvsem v Evropi in Aziji, zato je tudi večji učinek na nafto brent kot na ameriško nafto.

Več iz rubrike