Evropa in ZDA sta pri tehnologijah nevarno zaostali

V nadaljevanju preberite:
Tehnične naprave, potrebne za zeleni energetski prehod, ter surovine in tehnologije, ki omogočajo njihovo izdelavo, so že postale strateško blago – vsaj tako pomembno, kot je (bila) nafta v časih, ko se še nismo obremenjevali z izpusti toplogrednih plinov. Predvsem za ZDA in Evropsko unijo pa je resen izziv, da večinski delež izdelave teh kritičnih izdelkov obvladuje Kitajska.
Trg izdelkov s šestih glavnih področij čistih energetskih tehnologij – fotovoltaike, vetra, električnih vozil, baterij, naprav za elektrolizo in toplotnih črpalk – se je od leta 2015 skoraj početveril in leta 2023 dosegel 700 milijard dolarjev, je v svežem poročilu Energy Technology Perspectives zapisala Mednarodna agencija za energijo IEA. To je znesek, ki približno ustreza vrednosti polovice vsega zemeljskega plina, načrpanega v tem letu.
.Več iz rubrike
Slovenija v prvem četrtletju z velikim gospodarskim padcem
Naš BDP je v prvem trimesečju upadel za 0,8 odstotka, kar je največ med državami Unije, na udaru zlasti investicije v gradbene objekte, ugotavlja Surs.
Mateja Urlep: Predsodke podpihujejo tisti, ki branijo svoje milijardne interese
V podkastu z mag. Matejo Urlep o znanosti, pogumu, zdravstvu in izkušnjah v farmacevtskih multinacionalkah.