EU v 26 letih povečala proizvodnjo jedrske energije za 5,6 odstotka, Slovenija nad povprečjem

Proizvodnja elektrike iz jedrske energije se je med letoma 1990 in 2016 v EU povečala za 5,6 odstotka. Od 28 članic jih jedrsko energijo proizvaja 14 in po podatkih statističnega urada Eurostat je največjo rast v tem obdobju dosegla Češka (+ 91,5 odstotka). Sledita Francija (+ 28,4 odstotka) in Slovenija (+ 23,6 odstotka).
Fotografija: Pixabay
Odpri galerijo
Pixabay

Nasprotno se je proizvodnja jedrske energije v zadnjih v 26 letih najbolj zmanjšala v Nemčiji, in sicer za 44,5 odstotka. Prav tako se je zmanjšala na Švedskem (-7,6 odstotka).

Poleg Češke, Francije in Slovenije so rast proizvodnje elektrike iz jedrske energije v obdobju od leta 1990 zabeležile tudi Slovaška (+ 22,7 odstotka), Finska (+ 20,7 odstotka), Madžarska (+ 16,9 odstotka), Nizozemska (+ 13,1 odstotka), Velika Britanija (+ 9,1 odstotka), Španija (+ 8,0 odstotka), Bolgarija (+ 7,5 odstotka), Belgija (+ 1,9 odstotka) in Romunija.

Za slednjo Eurostat nima ustrezne primerjave, saj je prvo jedrsko elektrarno postavila šele leta 1996. V seznam pa ni vključena Litva, ki je leta 2010 izstopila iz proizvodnje jedrske energije.

Največja proizvajalka elektrike iz jedrske energije v letu 2016 je bila Francija z 48,0-odstotnim deležem. Sledijo Nemčija (10,0 odstotka), Velika Britanija (8,5 odstotka), Švedska (7,5 odstotka) in Španija (7,0 odstotka). Samo teh pet držav skupaj proizvede 81,1 odstotka celotne jedrske energije v uniji.

Slovenija je s svojo nuklearko v Krškem predlani v omrežje oddala 5,715 milijarde kilovatnih ur električne energije. To predstavlja 0,7 odstotka vse proizvede jedrske energije v uniji v letu 2016.

Več iz te teme:

Več iz rubrike

Aprilsko znižanje obresti ECB bi bilo kar presenečenje

Finančni trgi večinsko pričakujejo, da bo evrska oblast obrestno ukrepala junija, letos pa so v svoja cenovna predvidevanja že vključili tri reze.

Iz Nemčije boljši podatki o industrijski proizvodnji

Analitiki menijo, da bi se lahko industrijska stagnacija v »gospodarskem motorju« EU končala v prvem četrtletju, pričakovani ugodni učinki tudi za Slovenijo.

Milijoni evrov preplačil pri Fursu, a denarja ne vrnejo samodejno

Na Fursovih računih za 22 milijonov evrov preplačil fizičnih oseb. Če vam denarja niso vrnili sami, vložite zahtevek, da ne ostanete brez njega.

NLB in Addiko banka s ponudbo za kreditojemalce v CHF

Ponudba je namenjena kreditojemalcem, ki so oziroma bi lahko bili upravičeni do različnih oblik socialnih pomoči, sporočajo iz Združenja bank Slovenije.