EU Trumpu zaradi carin za jeklo in aluminij očita protekcionizem

V EU so danes ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu očitali, da je odločitev za zvišanje uvoznih carin za jeklo in aluminij "čisti protekcionizem". V Bruslju sicer še vedno upajo, da se bo z ZDA mogoče dogovoriti o izvzetju unije iz tega ukrepa, kar je Trump obljubil Kanadi in Mehiki.
Fotografija: Pixabay
Odpri galerijo
Pixabay

Odločitev o uvedbi 25-odstotnih carin za jeklo in 10-odstotnih za aluminij na podlagi redko uporabljenega ameriškega zakona, ki omogoča takšno ukrepanje predsednika v primeru spodkopavanja nacionalne varnosti, je sprožila burne odzive po svetu, tudi v EU.

Podpredsednik Evropske komisije Jyrki Katainen je danes v Bruslju poudaril, da je Trumpov govor o gospodarski varnosti zvenel "zelo protekcionistično - gospodarstvo brez konkurence". Po nekaterih drugih, neuradnih ocenah gre za "čisti protekcionizem".

V Bruslju so danes izpostavili, da še ni povsem jasno, kako bo novi sistem deloval, in poudarili, da bi tudi EU morala dobiti izvzetje, ki ga je Trump sicer obljubil Kanadi in Mehiki, omenja pa se, da bi ga lahko dobile še nekatere druge države.

Prav tako v Bruslju izpostavljajo pomen dialoga. Unija razpravlja z različnimi partnerji, pri evropski komisarki za trgovino Cecilii Malmström bosta v soboto v Bruslju ameriški in japonski predstavnik za trgovino, Robert Lighthizer in Hiroshige Seko.

To ne bo srečanje, ki bo rešilo vse probleme, pričakujejo pa na evropski strani od tega srečanja zlasti več jasnosti. Poleg tega se bodo na njem odločno zavzeli, da je tudi unija kot celota izvzeta iz tega ukrepa, saj nikakor ne pomeni varnostne grožnje ZDA.

"Vsakomur bi moralo biti jasno, da je Evropa najnaravnejša varnostna zaveznica ZDA in obratno," je poudaril Katainen. Evropska podjetja po njegovih besedah nikoli niso izvajala dumpinga jekla in aluminija na ameriški trg.

Katainen je izrecno izpostavil tudi nesprejemljivost delitve unije in diskriminacije znotraj unije. ZDA morajo po njegovih besedah unijo obravnavati kot en blok, kot celoto.

EU sicer vzporedno pripravlja povratne ukrepe v primeru uresničitve Trumpove odločitve, za katere pa upa, da jih ne bo treba uporabiti. "Pripravljamo izravnalne ukrepe, da bodo nared, če bodo potrebni, a prvotna opcija je dialog," je poudaril komisar.

EU pripravlja tri vrste ukrepov: postopek v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO), dodatne dajatve na nekatere ameriške proizvode, na primer viski bourbon, arašidovo maslo, brusnice in pomarančni sok, ter ukrepe za zaščito pred porastom jekla in aluminija na evropskem trgu zaradi višjih uvoznih carin ZDA.

EU naj bi se bila z izravnalnimi ukrepi pripravljena odzvati 90 dni po uveljavitvi višjih dajatev, kakor predvidevajo postopki v okviru WTO.

EU priznava, da obstajajo resne težave v svetovni trgovini, kot je vprašanje presežnih zmogljivosti, vendar poudarja, da se je treba z njimi soočiti skupaj, s pogovori na globalni ravni.

Več iz rubrike