EU naj bi osem držav že umaknila s črnega seznama davčnih oaz

Finančni ministri EU naj bi danes brez razprave potrdili umik osmih držav s črnega seznama davčnih oaz. Sicer pa bodo med drugim razpravljali o načrtovani prenovi območja evra in reševanju problema slabih posojil. Slovenijo bo na zasedanju zastopala ministrica Mateja Vraničar Erman.
Fotografija: Pixabay
Odpri galerijo
Pixabay

Novica, da naj bi EU ta teden Južno Korejo, Združene arabske emirate, Tunizijo, Panamo, Mongolijo, Macao, Barbados in Grenado umaknila s črnega seznama davčnih oaz, je v javnost pricurljala prejšnji teden.

Osmerica se bo predvidoma preselila s črnega na sivi seznam, na katerem so tiste države, ki sicer ne izpolnjujejo standardov, a so se zavezale k ustreznemu ukrepanju.

EU je sploh prvi črni seznam davčnih oaz potrdila v začetku decembra lani, nanj je uvrstila 17 držav oziroma jurisdikcij. Še 47 - med njimi so Švica, Turčija, Črna gora, Srbija, Makedonija, BiH, Oman in Katar - so jih članice uvrstile na sivi seznam.

Medtem ko nekateri poudarjajo, da umik osmerice s črnega seznama potrjuje učinkovitost tega ukrepa, pa drugi opozarjajo, da je takšna poteza tako kmalu po potrditvi seznama zaskrbljujoča in da spodkopava verodostojnost ukrepa.

Ministri bodo sicer razpravljali o načrtovani reformi območja evra, ki vključuje sporno idejo evropskega finančnega ministra, a odločitev še ne bo. Na sploh vidnejših korakov ni pričakovati pred junijem.

Prav tako bodo obravnavali vprašanje slabih posojil. Evropska komisija je pred dnevi objavila prvo poročilo o stanju v EU, v katerem ugotavlja napredek, a znatne razlike med članicami.

Poročilo kaže, da je Slovenija med najboljšimi članicami EU po sorazmernem zmanjšanju deleža slabih posojil, čeprav ima še vedno osmi največji delež teh posojil.

Več iz rubrike

Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni

Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.

Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo

Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.

Skoraj desetodstotno zvišanje cen počitniških storitev. Se draži tudi hrana?

Junijska inflacija znaša 0,8 odstotka, letna rast cen življenjskih potrebščin se je povzpela na 2,2 odstotka.

TOP 300: Dobavitelji avtomobilske industrije čistijo bilance

Več velikih avtomobilskih podjetij je v postopku poslovnega in finančnega preoblikovanja.