EP: Pobuda za zaposlovanje mladih

Pobuda za zaposlovanje mladih je pripomogla k zmanjševanju brezposelnosti mladih v EU, a njeno izvajanje bi bilo lahko učinkovitejše, je zapisala poslanka Romana Tomc. Njeni kolegi pozivajo k boljšemu nadzoru in poročanju, saj je zaradi nezadostnih podatkov trenutno težko oceniti, v kolikšni meri sta Pobuda za zaposlovanje mladih in Jamstvo za mlade pomagala mladim najti trajno in kakovostno zaposlitev.
Fotografija: Leon Vidic
Odpri galerijo
Leon Vidic

Med ostalimi priporočili so še učinkovitejša strategija za vključitev nedejavnih in ranljivih mladih, izboljšanje kakovosti delovnih mest, dodatnega izobraževanja in pripravništva v okviru jamstva za mlade ter boljše ozaveščanje podjetij o programih zaposlovanja, ki so na voljo. 

Delegacija poslancev Odbora EP za zaposlovanje je jeseni 2017 obiskala Ljubljano, da bi preverila učinke Pobude za zaposlovanje mladih v Sloveniji. Izvajanje pobude v Sloveniji je analizirano tudi v posebni študiji EP. Naša država je v okviru pobude prejela 9,2 milijona evrov za zmanjševanje brezposelnosti v kohezijski regiji vzhodna Slovenija. Večina sredstev je bila namenjena programu Prvi izziv 2015.

Stopnja nezaposlenosti mladih v Sloveniji se od leta 2013, ko je bilo brezposelnih 21,3 % mladih, stalno zmanjšuje. Septembra 2017 je bila stopnja brezposelnosti 11,9 %, kar je nižje od povprečja v državah evrskega območja (18,6 %), pa tudi EU28 (16,6 %).

Informativa:

Dvodnevni dogodek Informativa na enem mestu ponuja pregled izobraževalnih programov, ki so na voljo v Sloveniji ter v tujini - od srednjih šol do visokošolskih in podiplomskih programov, dodatnega izobraževanja in usposabljanja, jezikovnih tečajev, vseživljenjskega učenja, vajeništva. Mladim obiskovalcem bodo organizatorji prav tako razložili, kateri so poklici prihodnosti, kako pridobiti štipendijo, kako urediti bivanje v času šolanja, katera podjetja nudijo prakse in katera (prve) zaposlitve, kako študirati ali se zaposliti v tujini ipd.

Več iz rubrike

Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni

Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.

Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo

Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.

Skoraj desetodstotno zvišanje cen počitniških storitev. Se draži tudi hrana?

Junijska inflacija znaša 0,8 odstotka, letna rast cen življenjskih potrebščin se je povzpela na 2,2 odstotka.

TOP 300: Dobavitelji avtomobilske industrije čistijo bilance

Več velikih avtomobilskih podjetij je v postopku poslovnega in finančnega preoblikovanja.