Energetski prehod bo precej cenejši, kot si mislite
V nadaljevanju preberite:
Tisti, ki želijo storiti več v boju proti podnebnim spremembam, in tisti, ki tega nočejo, imajo običajno eno skupno lastnost. Obe strani se strinjata, da bo dekarbonizacija svetovnega gospodarstva zelo draga. Na letnem podnebnem vrhu ZN, ki ta teden poteka v Bakuju v Azerbajdžanu, omenjajo številke, ki se gibljejo v desetinah bilijonov dolarjev.
Mnogi menijo, da je takšna poraba ogromna potrata. Donald Trump, novoizvoljeni ameriški predsednik, je pariški sporazum o zmanjšanju svetovnih emisij, ki je bil dosežen na podnebnem vrhu leta 2015, označil za nekaj, kar »škodi Američanom in stane zelo veliko«. V svojem prvem predsedniškem mandatu je iz njega izločil ZDA. Ker so se ZDA od takrat spet pridružile, bo to najverjetneje storil še enkrat. Podnebni aktivisti večinoma ne nasprotujejo visokim cenam, temveč menijo, da se stroški izplačajo, če jih pretehtamo glede na katastrofalno škodo, ki jo lahko povzročijo nenadzorovane podnebne spremembe.
.Več iz rubrike
Davek na bilančno vsoto bank ni neustaven
Ustavno sodišče prav tako ni sledilo očitkom, da začasni davek povzroča neenako obravnavo med posameznimi bankami.
Osem vetrov, ki bodo ogrožali svetovno rast v letu 2025
V drugi četrtini 21. stoletja bo počasna gospodarska rast še vedno največji svetovni izziv, saj vpliva tako na razvite države kot na države v razvoju.