EBRD državam v regiji napoveduje 2,4-odstotno gospodarsko rast

Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD) je malenkost poslabšala gospodarsko napoved držav, v katerih deluje. Po novem pričakuje, da bo njihova rast letos 2,4-odstotna, kar je 0,1 odstotne točke manj od jesenske napovedi. Prihodnje leto se bo rast pospešila na 2,8 odstotka. Rast Slovenije bo letos 2,5-, prihodnje leto pa 2,2-odstotna.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Države regije EBRD so lani po oceni banke zabeležile 1,8-odstotno rast bruto domačega proizvoda (BDP). Letos naj bi bila rast nekoliko krepkejša, in sicer 2,4-odstotna, prihodnje leto pa že 2,8-odstotna, je razvidno iz danes objavljene spomladanske napovedi EBRD.

Kot pojasnjujejo v banki, se bo letos po skupaj triodstotnem krčenju v letih 2015 in 2016 k skromni, 1,2-odstotni gospodarski rasti, vrnila Rusija, z boljšimi rezultati največje države na svetu in stabilizacijo cen surovin pa se pospešitev rasti obeta tudi osrednji Aziji (za 0,3 odstotne točke na 3,8 odstotka) ter Vzhodni Evropi in Kavkazu (za 1,1 odstotne točke na 1,1 odstotka, potem ko je bila jeseni tu predvidena celo 1,7-odstotna rast).

V osrednji Aziji letos najbolje kaže Uzbekistanu (BDP bo tam poskočil za 6,2 odstotka), v Vzhodni Evropi in Kavkazu pa Gruziji (3,9 odstotka).

Na račun investicij in drugih za posamezne države značilnih okoliščin bodo krepkejšo rast letos zabeležili tudi v Osrednji Evropi in na Baltiku, kamor sodi Slovenija. V tem delu Evrope bo rast BDP po napovedi letos napredovala za 0,5 odstotne točke na 3,1 odstotka. Novembra se je pričakovalo triodstotno rast.

Gospodarska aktivnost bo tu s 3,2 odstotka sicer najbolj krepka na Poljskem in Slovaškem. V prvi državi bo napredovala za 0,5, v drugi pa nazadovala za 0,1 odstotne točke. Na Hrvaškem bo rast denimo ostala pri 2,9 odstotka. V Sloveniji pa bo, kot omenjeno, tudi letos znašala 2,5 odstotka.

Podobno optimistična je EBRD za Jugovzhodno Evropo, ki se ji po lanski 2,9-odstotni rasti letos obeta 3,1-odstotno povečanje obsega BDP. Najkrepkejšo, štiriodstotno gospodarsko rast bo imela Romunija. To bo sicer 0,8 odstotne točke pod ocenjeno lansko ravnijo. Sledila bosta Albanija in Kosovo s 3,5-odstotno rastjo, Srbija pa naj bi denimo sklenila z 2,9-odstotno rastjo. V Grčiji bo obseg BDP večji za dva odstotka.

Na drugi strani obeti za južni in vzhodni Mediteran niso tako dobri, kot so bili novembra, saj se tam med drugim še naprej pozna zmanjšan obseg turistov, ki je posledica varnostnih vprašanj in geopolitičnih tveganj. EBRD je napoved poslabšala za 0,3 odstotne točke na 3,7 odstotka, kar je le 0,3 odstotne točke več kot lani.

Več iz rubrike