DZ za nova nadzornika SDH potrdil Bertonclja in Kržana

DZ je danes z 49 glasovi za in 13 proti za nova nadzornika Slovenskega državnega holdinga (SDH) za pet let imenoval Andreja Bertonclja in Igorja Kržana. S tem je nadzorni svet SDH znova petčlanski in deluje v polni sestavi.
Fotografija: Uroš Hočevar
Odpri galerijo
Uroš Hočevar

V nadzornem svetu so predsednik Damjan Belič ter člani Duško Kos, Barbara Smolnikar in Kržan. Slednjega je na Beličev predlog pred odločanjem o prodaji NLB imenovalo sodišče, ker se Smolnikarjeva kot predsednica uprave NLB Vita zaradi potencialnega konflikta interesov izloča iz odločanja o NLB.

Kržan je direktor podjetja Aluplus, Bertoncelj pa je profesor na Fakulteti za management Univerze na Primorskem. Kot je ob predlogu za njuno imenovanje povedala ministrica za finance Mateja Vraničar Erman, sta najbolj primerna tako z vidika izkušenj na področju gospodarstva kot specifičnih znanj, ki jih je treba v svetu zapolniti.

V nadzornem svetu SDH sta se dve mesti sprostili, ko je decembra lani preminil član Drago Ferfolja, članica Lidia Glavina pa je prevzela mesto predsednice uprave SDH. Za ti mesti sta se prvič na predlog vlade potegovala Franc Žmavc in Željko Puljić, ki sta po številnih zapletih in, kot sta dejala, zaradi političnih igric le dan pred glasovanjem DZ o njunem imenovanju odstopila od kandidature.

Nova kandidata sta se predstavila poslanskim skupinam in v koalicijskih strankah SMC, DeSUS in SD so jima napovedali podporo, saj so njuni predstavitvi ocenili za kakovostni. "Z odgovori, ki sta nam jih podala, sta nas prepričala, da bosta kos izzivom na SDH," je med drugim v razpravi na mandatno-volilni komisiji DZ dejal Uroš Prikl (DeSUS).

V SDS jima podpore niso napovedali, ker jih moti, da se je Kržan potegoval za mesto direktorja Univerzitetnega kliničnega centra, Bertoncelj pa za mesto viceguvernerja Banke Slovenije. Skrbi jih, da je koalicija izčrpala nabor možnih kandidatov za pomembne položaje v državi, saj predlaga vedno iste kandidate.

V ZL se z njima niso sestali, saj so ocenili, da sta kot predstavnika neke neoliberalne poti, ki drugače gledata na državno premoženje kot mi, neprimerna. V NSi in nepovezani poslanci se niso posebej opredeljevali, saj so menili, da mora odgovornost, ali sta primerna za imenovanje ali ne, prevzeti vlada.

Več iz rubrike