Države 18,53 odstotni delež Mercatorja ne zanima

Ruska državna banka Sberbank bo 7. julija na dražbi prodajala svoj delež Mercatorja po izklicni ceni 40,58 milijona evrov. Najverjetnejši kupci za manjšinski, a ne nepomemben delež, so finančni vlagatelji, ocenjuje hrvaški ekonomski analitik Damir Novotny.
Fotografija: Igor Mali
Odpri galerijo
Igor Mali

Potem, ko je nizozemski družbi Agrokor Investments v neposredni lasti Ivice Todorića zaplenila 18,53 odstotka delnic Mercatorja, bo največja ruska banka Sberbank ta delež skušala prodati na dražbi. Ta je sklicana za 7. julija ob 14. uri. v prostorih ljubljanske Alte. Izklicna cena za 1,13 milijona delnic Mercatorja je 40,58 milijona evrov. Ponudniki se morajo za dražbo registrirati najkasneje do šestega julija.

Prodajalci pričakujejo več od vrednosti na borzi

Današnja tržna vrednost delnice Mercatorja na ljubljanski borzi je znašala 35,5 evra, torej je bil omenjeni delež na borzi vreden milijon evrov manj od izklicne cene, ki jo je postavila Sberbank. Ob začetku leta je delnica Mercatorja na borzi stala 68 evrov, 18,53 odstotka Mercatorja bi takrat torej stalo slabih 77 milijonov evrov.

Kdor na prvi pogled sklepa, da bi nakup po tej ceni lahko bil dober posel za kupca, mora upoštevati, da kupec dobi le manjšinski delež v sicer lastniško močno konsolidirani družbi, Agrokor namreč obvladuje skoraj 70 odstotkov družbe. Z nakupom pa kupec dobi tudi svoj delež okoli 800 milijonov evrov vrednega bremena dolgov.

Med kupci ne bo države

Kdo bo torej sodeloval na dražbi? Direktorica mlekarne Planika Anka Lipušček Miklavčič, ki sodi med dobavitelje Mercatorja, si želi, da bi država prepoznala pomen Mercatorja za slovenske dobavitelje in da bi okrepila svoj vpliv v družbi.

»Sama sicer nimam vpliva na to, tudi med dobavitelji ne potekajo dogovori v to smer, bi pa seveda bila vesela, če bi država dojela, da Mercator ni pomemben zgolj za dobavitelje, ampak za veliko širši krog podjetij, ki sodelujejo z dobavitelji,« pravi Lipušček Miklavčičeva.

Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, ki se je zelo dejavno vključil v zaščito Mercatorja pred posledicami potopa Agrokorja in po sprejemu lex Mercatorja v družbo poslal svojega človeka Gregorja Planteua, nakupu ni naklonjen.

»Slovenija ne bo posegala v dražbo, si pa na ministrstvu aktivno prizadevamo, da se zadeve v Mercatorju razvijajo v pozitivno smer,« pravi minister Počivalšek.

Več na Delo.si

Več iz rubrike