Država za naložbo Leka na Prevaljah namenila sedem milijonov evrov subvencij
Na ministrstvu so pojasnili, da si s tem začeli z enačitvijo domačih kot tujih investitorjev. Lek bo na Prevaljah zgradil nov proizvodni objekt z vključeno visokotehnološko opremo za proizvajanje penicilinskega izdelka - širokospektralnega antibiotika.
"Lek je vložil dokumentacijo za pridobitev državne spodbude, saj verjamemo, da je podpora države tujim naložbam v Sloveniji nujna za izboljšanje privlačnosti slovenskega poslovnega prostora ter konkurenčnosti slovenskega gospodarstva," so za STA navedli v Leku in dodali, da je državna spodbuda naložbi na Prevaljah prvi tovrstni primer podpore Novartisu v Sloveniji. Predstavlja manjši del naložbe, saj bodo več kot 90 odstotkov vrednosti celotne naložbe predstavljala lastna Novartisova sredstva.
Celotna vrednost naložbe je 105 milijonov evrov, od tega v prvi fazi 70 milijonov evrov. To je največja dosedanja naložba Novartisa v Sloveniji. "Novartis s to naložbo potrjuje svojo namero dolgoročnega delovanja v slovenskem prostoru. Novartis je od leta 2003 v Sloveniji vložil že več kot 1,9 milijarde evrov, od tega več kot eno milijardo evrov za razvoj, drugi del pa za posodobitve in širitve proizvodnih zmogljivosti," navajajo v Leku.
Naložba na Prevaljah prinaša predvidoma okoli 150 novih delovnih mest. Novartis je sicer v zadnjih petih letih v Sloveniji skupno zaposlil več kot 1400 novih sodelavcev.
Lek bo na Prevaljah, kjer sicer že 40 let poteka proizvodnjo širokospektralnega antibiotika, zgradil nov proizvodni obrat ob obstoječi lokaciji in skladišča. Investicija bo ena izmed največjih investicij na Koroškem in v Sloveniji, glede na obstoječo tovarno pa bo pomenila strateški korak v smeri racionalizacije in modernizacije celotne tovarne.
Spodbuda projektnemu podjetju naj bi se po načrtih večkratno povrnila, saj bo v naslednjih treh letih samo iz naslova davkov in prispevkov v zvezi z izplačili plač podjetje predvidoma prispevalo 4,2 milijona evrov, celotni zunanji učinki investicijskega projekta na Republiko Slovenijo pa naj bi znašali nekaj več kot 80 milijonov evrov.
Poleg tega ima spodbuda tudi nefinančne učinke, kot so prepoznavnost Slovenije kot tujim investitorjem prijazno okolje, zmanjšanje brezposelnosti v Sloveniji, povečevanje dodane vrednosti na zaposlenega, zmanjšanje vplivov na okolje, in podobno.
Več iz rubrike
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese
Razbijamo mite: kako resnično voditi finance podjetja
Ste podjetnik, ki skrbi za finance v podjetju? Če vas zanima, kako do finančne varnosti in uspešnosti, se prijavite na brezplačni webinar Bilance niso finance.