Država se je pritožila na sklep sodišča o priznanju postopka nad Agrokorjem

Država se bo pritožila na sklep Okrožnega sodišča v Ljubljani, s katerim je to postopek izredne uprave v Agrokorju priznalo kot tuji postopek zaradi insolventnosti, je danes sklenila vlada. Meni namreč, da bi lahko postopek zoper Agrokor ogrozil Mercator ter tudi gospodarsko, socialno in finančno stabilnost Slovenije.
Fotografija: Jure Eržen
Odpri galerijo
Jure Eržen

Republika Slovenija vlaga pritožbo zoper sklep, da bi sodišče sklep ali odpravilo, ali ga spremenilo tako, da bi premoženje (delnice), ki ga ima Agrokor in z njim povezane in odvisne družbe v družbi Mercator, izvzelo iz sklepa, ali ga razveljavilo in vrnilo v ponovni postopek, je objavilo gospodarsko ministrstvo. Rok za pritožbo se izteče jutri.

"Vlada je sprejela sklep, v katerem ugotavlja, da je Mercator družba sistemskega pomena za Republiko Slovenijo, ker bistveno vpliva na gospodarsko, socialno in finančno stabilnost v Republiki Sloveniji, zato utegne postopek insolventnosti zoper večinskega družbenika družbe Mercator ogroziti tako Mercator kot tudi gospodarsko, socialno in finančno stabilnost Republike Slovenije," je v sporočilu zapisal minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek.

Sodišče lahko sklep o priznanju tujega sodnega postopka zaradi insolventnosti spremeni ali odpravi, če bi sklep negativno vplival na suverenost, varnost ali javni interes Slovenije. Vlada meni, da so vsi navedeni razlogi podani.

Sodišče je s sklepom o priznanju tujega postopka zaradi insolventnosti priznalo odločitve, ki temeljijo in so sprejete na podlagi hrvaškega zakona o postopku izredne uprave, kar pomeni, da sklep posega in negativno vpliva na suverenost Slovenije (saj v Sloveniji velja in se uporablja slovenska zakonodaja), ocenjuje vlada.

Poleg tega sta si hrvaški zakon o postopku izredne uprave v podjetjih sistemskega pomena in slovenski zakon o pogojih imenovanja izrednega člana uprave v družbah sistemskega pomena v nasprotju, zato je tuji postopek v nasprotju s pravnim redom Slovenije, meni vlada.

Sklep vpliva tudi na varnost in javni interes Slovenije, saj da je parlament 25. aprila omenjeni posebni zakon sprejel ravno zaradi zaščite družb, kot je Mercator, pred interesi večinskih lastnikov, je dejal Počivalšek in dodal, da je zato treba doseči, da se sklep sodišča ali odpravi, ali spremeni tako, da za družbo Mercator ne bo veljal, ali razveljavi in vrne v ponovni postopek.

»Sklep sodišča se ne nanaša na Mercator, Mercator ne prehaja pod lex Agrokor ali pod vodenje ali upravo Anteja Ramljaka. Sklep sodišča se nanaša na Agrokor in njegove na hrvaškem ustanovljene odvisne družbe in v ničemer ne spreminja statusa Mercatorja. Poslovanje Mercatorja vodi Mercatorjeva uprava na čelu s Tomislavom Čizmičem, ki ostaja nespremenjena,« so pred nedavnim ob odločitvi sodišča sporočili iz slovenskega trgovca.

Dodali so še, da po njihovem mnenju »ni nikakršne osnove za sklepanje, da Ante Ramljak ali kdor koli drug posega v Mercatorjevo poslovanje«.

Več iz rubrike