Dražba za Pekov kompleks v Tržiču 6. februarja
Stečajna upraviteljica Peka Tadeja Tamše je v skladu s sklepom kranjskega okrožnega sodišča o prodaji kompleksa prvo dražbo razpisala za 6. februar, je razvidno iz objave na spletni strani Agencije RS za javnopravne evidence in storitve.
Pekov kompleks v Tržiču gre v prodajo kot zadnje večje premoženje enega izmed paradnih konj nekdanje jugoslovanske in kasneje slovenske obutvene industrije, ki je v stečaju že dve leti, od januarja 2016. Postopek prodaje je blokirala izločitvena pravica, ki so jo sedaj rešili.
Ocenjena tržna vrednost celotnega obsežnega, a starega kompleksa je 2,3 milijona evrov, likvidacijska vrednost pa 1,6 milijona evrov. Kompleks je sestavljen iz več poslovnih in proizvodnih stavb, katerih skupna površina presega 20.000 kvadratnih metrov.
Stečajna upraviteljica je predlog prodaje kompleksa glede na pridobljene informacije trga oziroma potencialnih kupcev in glede na velikost celotnega kompleksa oblikovala tako, da se kompleks prodaja v smiselno funkcionalno in namensko oblikovanih dveh sklopih.
Prvi sklop obsega staro proizvodno stavbo, glavno stavbo in staro mizarsko delavnico, parkirišča in dvorišče ter pripadajočo opremo. Tržna vrednost tega dela je 1,8 milijona evrov, likvidacijska vrednost pa 900.000 evrov. Izklicna cena za javno dražbo je določena v višini 80 odstotkov tržne vrednosti.
Drugi sklop predstavljajo ostale proizvodne stavbe s pripadajočimi zemljišči, ki jih kot najemnik uporablja bivše Pekovo hčerinsko podjetje PGP Inde. Tržna vrednost znaša skoraj pol milijona evrov, likvidacijska vrednost pa 250.000 evrov. Izklicna cena za dražbo je določena v višini tržne vrednosti.
Še pred prvo dražbo za Pekov kompleks v Tržiču pa bo v torek, 9. januarja verjetno še zadnja dražba za Pekovo zaščiteno blagovno znamko. Izklicna cena je 220.000 evrov, dražba pa bo potekala z zniževanjem cene.
Za blagovno znamko že na prejšnji dražbi z zniževanjem izklicne cene, ki je potekala 12. septembra, ni bilo kupca. Dražbe se je sicer udeležil en dražitelj, ki je vplačal varščino, vendar kljub zniževanju cene ni podal ponudbe. To je bil že tretji neuspešni poskus prodaje blagovne znamke Peko, katere prvotna izhodiščna cena je bila pri prvem zbiranju ponudb postavljena na 761.000 evrov.
Dražba z zniževanjem izklicne cene je praktično zadnja možnost iskanja kupca, zato bo Tamšetova 9. januarja še enkrat poskusila prodati blagovno znamko po tem postopku, vendar tokrat s še nižje postavljeno izklicno ceno, kar pomeni tudi nižjo varščino.
Če tudi ob nadaljnjem znižanju izklicne cene Tamšetova ne bo uspela najti kupca, pa sledijo postopki, predvideni za premoženje, ki ga ni mogoče unovčiti. Takšno premoženje se ponudi upnikom in državi.
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese