DeSUS odrekel podporo prodaji NLB pod trenutnimi pogoji
Erjavec je po štiriurni klavzuri stranke na Brdu pri Kranju pojasnil, da so obsežno razpravljali o aktualnih zadevah, kot so prodaja NLB, drugi tir, zdravstvena reforma in demografski sklad. Prav tako so spregovorili o pripravah na parlamentarne in lokalne volitve prihodnje leto.
Tako so danes dokončno odločili, da prodaje NLB pod trenutnimi pogoji ne podprejo. Erjavec predvideva, da bo odločitev na vladi sprejeta soglasno, nato pa se nadeja pogajanj na najvišji ravni z Evropsko komisijo. Po njegovem mnenju bi moral pogovor potekati na ravni predsednika komisije in predsednika vlade.
Erjavec je v zvezi s tem še poudaril, da tudi njega zanima, ali so davkoplačevalci v dokapitalizacijo NLB vložili ustrezno vsoto denarja. V zvezi s tem se sicer obeta razprava na parlamentarni komisiji za nadzor javnih financ.
Za razvoj Slovenija potrebuje modernizacijo železnic in s tem tudi drugi tir, je povedal predsednik DeSUS. Tudi če referendum ne bo uspel, Erjavec meni, da bo moral minister za infrastrukturo Peter Gašperšič odgovoriti na nekaj vprašanj, med drugim o ceni, o vlogi Madžarske in o potrebi po civilnem nadzoru nad projektom. Ob tem je izrazil obžalovanje, da ni prišlo do bolj konstruktivnih pogovorov med ministrstvom za infrastrukturo in civilno družbo.
Prvak DeSUS sicer ni preveč optimističen niti glede gradnje proizvodnega obrata avtomobilskega giganta Magna Steyr v Hočah.
Glede demografskega sklada Erjavec pričakuje, da bo še v juniju na vladi. Po njegovi oceni je pri tem vprašanju možno najti kompromis v koaliciji. V DeSUS sicer vztrajajo, da gre 34-odstotni delež Zavarovalnice Triglav v demografski sklad, ki bi tudi upravljal s temi delnicami.
Prav tako je Erjavec ponovil zadržanost do predlaganih rešitev iz osnutka zakona z zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Če oz. ko bo napisano tudi besedilo zakona, pa v DeSUS pričakujejo ponovno javno razpravo na to temo.
Na vprašanje o pričakovanjih pred odločitvijo glede arbitraže o meji pa je Erjavec, sicer zunanji minister, še dejal, da bi si želel, da bi Hrvaška spoštovala odločbo. "To je bil tudi pogoj, da je Slovenija umaknila zadržke, ko je šlo za njeno polnopravno članstvo v EU," je spomnil.
Na klavzuri so se danes še odločili, da na predsedniške volitve stranka ne bo odšla s svojim kandidatom, pač pa nameravajo enega od njih podpreti - po možnosti tistega, ki bo imel realne možnosti za zmago, je povedal prvak DeSUS. Kot je napovedal, se bodo o podpori kandidatu odločili do začetka uradne volilne kampanje.
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese