Delničarji Deželne banke Slovenije brez dividend

Delničarji Deželne banke Slovenije (DBS) bodo letos ostali brez dividend. Skupščina banke je namreč v ponedeljek podprla predlog uprave in nadzornikov, da 1,96 milijona evrov lanskega bilančnega dobička ostane nerazporejenega. KD Group, KD Kapital in Adriatic Slovenica so bili tako neuspešni pri predlogu o 0,1684 evra bruto dividende na delnico.
Fotografija: Ljubo Vukelič
Odpri galerijo
Ljubo Vukelič

Omenjeni delničarji, ki so predlagali, da se za izplačilo dividend nameni nekaj več kot 710.000 evrov, so tako napovedali izpodbojno tožbo, izhaja iz zapisnika skupščine, objavljenega na spletni strani Ajpesa.

Predlagatelji izplačila dividend, ki imajo v lasti 17,71-odstotni delež DBS, so sicer prepričani, da predlagana vsota za izplačilo dividend, ki predstavlja štiri odstotke osnovnega kapitala banke, ne vpliva in ne bo vplivala na razvojne in strateške usmeritve banke, pa tudi ne ogroža predpisanih minimalnih količnikov kapitalske ustreznosti skupine.

KD Group, KD Kapital in Adriatic Slovenica so bili neuspešni tudi pri predlogu spremembe statuta, ki bi širil število članov nadzornega sveta banke na šest. Predlog bi sicer omogočil, da tudi manjšinski delničarji, ki razpolagajo z več kot 30 odstotkov DBS, dobijo svojega predstavnika v nadzornem organu. Ob tem so za novega nadzornika predlagali Damijana Korošca, a neuspešno.

Skupščina je sicer za člana nadzornega sveta DBS izvolila Jožeta Strgarja. Ta bo na tem mestu nadomestil Bernardo Babič, mandat se je izteče 30. junija, Strgar pa bo nadzornik do 30. junija 2020.

Poleg tega so delničarji upravi in nadzornemu svetu podelili razrešnico za delo v lanskem letu, seznanili pa so se še s poročilom o transakcijah z lastnimi delnicami v lanskem letu. Ob tem je skupščina DBS pooblastila upravo banke, da v enem letu odsvoji lastne delnice banke, do 18. marca 2018, in sicer po ceni devet evrov za delnico.

DBS je sicer leto 2016 končala z 2,46 milijona evrov čistega dobička, potem ko ga je bilo leta 2015 za 2,01 milijona evrov. Čiste obresti so se medtem znižale z 19,67 na 16,55 milijona evrov. Neto slabitev je bilo lani za 3,28 milijona evrov (leto prej za 6,48 milijona evrov), od tega za posojila 2,56 milijona evrov, kar je 1,27 milijona manj kot leta 2015.

Več iz rubrike