Dars več kot podvojil dobiček v polletju

Dars je v polletju ustvaril nekaj manj kot 61,5 milijona evrov čistega dobička, kar je 108 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Prihodki družbe so dosegli skoraj 212 milijonov evrov oz. 23 odstotkov več kot v lanskem prvem šestmesečju. Prihodki cestnin so bili s 198,8 milijona evrov višji za 21 odstotkov.
Fotografija: Roman Šipić
Odpri galerijo
Roman Šipić

Dars je tako na polovici leta na dobri poti, da občutno preseže lanske rezultate. Lani je upravljalec avtocest ustvaril 372,16 milijona evrov prihodkov, čisti dobiček pa se je ustavil pri 102,45 milijona evrov

Prihodki od vinjet so v letošnjem prvem šestmesečju dosegli 74,3 milijona evrov in bili za osem odstotkov višji kot v prvih šestih mesecih lani, prihodki od cestnin za tovornjake pa so poskočili za 31 odstotkov na 124,5 milijona evrov, je razvidno iz nerevidiranega poročila o polletnem poslovanju, s katerim se je danes seznanil nadzorni svet in ga je družba objavila na spletnih straneh Ljubljanske borze.

V strukturi prihodkov od cestnin so prihodki od vinjet zalegli za 37 odstotkov, prihodki od cestninjenja tovornih vozil pa za 63 odstotkov.

V Darsu s pojasnili, da je letos v primerjavi s predhodnima dvema letoma opaziti višanje deleža prihodkov od cestnin za tovornjake med vsemi cestninskimi prihodki, kar pripisujejo spremenjeni uredbi o določitvi faktorjev prilagoditve višine cestnine za tovorna vozila s konca minulega leta. Pri teh spremembah je vlada upoštevala predvsem ekološki vidik, tako da vozila, ki bolj onesnažujejo, plačujejo več. Po oceni vlade ob sprejemu uredbe naj bi Dars na ta račun letos zbral do 44 milijonov evrov dodatnih prihodkov.

Več iz rubrike

Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni

Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.

Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo

Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.

Skoraj desetodstotno zvišanje cen počitniških storitev. Se draži tudi hrana?

Junijska inflacija znaša 0,8 odstotka, letna rast cen življenjskih potrebščin se je povzpela na 2,2 odstotka.

TOP 300: Dobavitelji avtomobilske industrije čistijo bilance

Več velikih avtomobilskih podjetij je v postopku poslovnega in finančnega preoblikovanja.