Dars bo elektronsko cestninjenje za težka vozila testiral v prihodnjih dneh

Dars nadaljuje z deli na področju vzpostavitve elektronskega cestninskega sistema. V naslednjih dneh bodo za potrebe testiranja delovanja sistema za težka vozila predvidoma ob polurni zapori ceste postavili prva portala, in sicer stacionarni cestninski nadzor na vipavski hitri cesti pri Vrtojbi ter na gorenjski avtocesti pri priključku Brezje.
Fotografija: Roman Šipić
Odpri galerijo
Roman Šipić

Kot so sporočili iz Darsa, bo na avtocestnem omrežju po novem 126 fiksnih cestninskih portalov nad avtocestami in hitrimi cestami, ki bodo uporabljali t. i. DSRC tehnologijo. Omenjena tehnologija, ki uporablja frekvenco 5,8 gigaherza, bo omogočala brezžično komunikacijo med vozilom in obcestno napravo. Od 126 portalov jih bo 15 dodatno opremljenih z napravami za stacionarni cestninski nadzor.

Trenutno na celotnem avtocestnem omrežju potekajo dela, ki med drugim zaobjemajo postavitev jeklenih varnostnih ograj na območju bodočih portalov, izkope za njihovo priključitev na električno in optično omrežje, kakor tudi za temelje portalov.

Kot so zapisali na Darsu, sicer dela opravljajo z zaporami odstavnih pasov izven prometnih konic, vendar pa se občasnim zastojem ne bo mogoče izogniti, saj določena dela terjajo tudi zaporo voznega pasu.

Sama postavitev prečke portalov čez avtocesto bo potekala postopno, predvidoma do poletja, v čim večjem obsegu pa jo bodo na Darsu izvajali v nočnem času, ko je najmanj prometa. V prihodnjih dveh do treh mesecih je zaradi postavitve portalov pričakovati povečanje števila delovnih zapor na avtocestnem omrežju, zaradi česar lahko pride tudi predvidoma krajših zastojev, so opozorili.

Vrednost pogodbenih del je 90,6 milijona evrov in zaobjema vzpostavitev sistema in izvajanje dogovorjenih storitev v desetletnem obdobju delovanja sistema. Dars je pogodbo sklenil s konzorcijem Telekom Slovenije in Q-Free.

Več iz rubrike