Credit Suisse opozarja na potencialno nevarnost ob zmagi Le Penove
Bančni analitiki so pri izdelavi možnih scenarijev po poročanju francoske tiskovne agencije AFP upoštevali verjetne razplete parlamentarnih volitev na Nizozemskem in v Nemčiji ter predsedniških v Franciji, poleg tega pa tudi brexit in grška pogajanja o programu pomoči.
Po prvem scenariju, ki so ga v banki označili kot pozitivnega, bi tako v Franciji kot Nemčiji zmagala proevropska sredina, nizozemski volivci pa protiislamskemu populistu Geertu Wildersu ne bi namenili dovolj glasov.
"Vmesni scenarij" predvideva zavlačevanje pogajanj Grčije s posojilodajalci čez poletje brez jasne rešitve in težave nizozemskega parlamenta pri oblikovanju koalicije. Težave pri zagotovitvi mandata bi imel tudi Emmanuel Macron, ki bi po tem scenariju sicer zmagal na predsedniških volitvah v Franciji.
Najslabši scenarij pa predvideva dodatno poslabšanje grške dolžniške krize in zmago Le Penove. Kot so poudarili v banki, bi kakršne koli spremembe rezultatov predvolilnih javnomnenjskih anket v Franciji občutno zamajale evropske in tudi svetovne trge.
Credit Suisse sicer dvomi, da bo katera od držav zapustila območje evra, a ob tem opozarja, da institucionalna varovala pred njegovim razpadom ostajajo nepopolna.
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese