Cimos: Hrvaška Slovenijo spet stiska v kot
Hrvaška vlada je danes v Slovenijo poslala predlog sporazuma, ki se razlikuje od dogovora med slovenskim ministrom za gospodarstvo Zdravkom Počivalškom in hrvaškim ministrom za državno premoženje Goranom Marićem, je poročal Siol.
Hrvaška stran je namreč v zadnjo različico dokumenta vnesla nekatere pogoje glede ohranitve delovnih mest na Hrvaškem, o katerih se ministra nista dogovarjala, nesprejemljivi pa so tudi za italijanskega kupca Cimosa, finančni sklad Palladio Finanziaria. Če bo Hrvaška pri teh pogojih vztrajala, se utegnejo Italijani iz posla v prihodnjih dneh dokončno umakniti.
Spomnimo, prejšnji teden sta se na Otočcu ministra Počivalšek in Marić dogovorila, da bo Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) Hrvaški plačala sedem milijonov evrov, v zameno pa bo hrvaška slaba banka odstopila od svojih zahtevkov proti Cimosu, ki izhajajo iz preteklosti. Tako bi bila prosta pot za prodajo Cimosa, ki je zadnja rešilna bilka pred stečajem te družbe s štiri tisoč delavci.
»Ne ena in ne druga stran se problema hrvaških terjatev zelo dolgo nista dotaknili. Kar zadeva Hrvaško, so oni izbrali izvrsten trenutek, da iztržijo kaj zase. Slovenija pa druge izbire, kot plačati, sploh ni imela,« meni predsednica sindikata SKEI Lidija Jerkič. Sindikalistko pri reševanju Cimosa, za katerega upa, da bo zdaj res rešen, najbolj moti, da je znova na plano udarila večna težava Slovenije, da težav ne rešuje sproti in potem ko dobi račun, ga plača z obrestmi vred.
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese