Cimos bo reševala državna DUTB

Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je prepričan, da jim bo uspelo zagotoviti dolgoročno stabilnost Cimosa in se hkrati izogniti grožnjam nedovoljene državne pomoči.
Dan po tem, ko je italijanski kupec Cimosa ponovil, da odstopa od nakupa, so predstavniki ministrstva za gospodarstvo, DUTB in Slovenskega državnega holdinga (SDH) začeli »piliti« tako imenovan načrt B. Ne minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek ne šef DUTB Imre Balogh podrobnosti načrta včeraj nista želela razkriti, sta pa oba ponavljala, da bo slovenska slaba banka, ki je, kot je znano, v stoodstotni lasti države, v Cimos vstopila po načelu zasebnega vlagatelja oziroma lastnika. To naj bi bilo tako po mnenju Počivalška kot Balogha zagotovilo, da evropska komisija ne bo sprožila postopka zaradi nedovoljene državne pomoči. Država bo v Cimos sicer vstopila za tri do pet let.
Iz dodatnih, a kljub temu skopih pojasnil šefa DUTB, je bilo mogoče razbrati, da naj bi ta pri svojem vstopu v Cimos ravnala po načrtu, ki je bil predviden za italijanskega vlagatelja Palladio Finanziaria oziroma njegovo podjetje TCH Cogema. Povedano drugače – DUTB naj bi sprejel iste odločitve in isto tveganje, kot ga je bil pripravljen sprejeti zasebni vlagatelj. Ta naj bi, kot so pojasnili včeraj na ministrstvu za gospodarstvo, poleg kupnine v višini 100.000 evrov družbi takoj namenil še 20 milijonov evrov kapitala. Po neuradnih informacijah bi Italijani skladno z dogovorom v prihodnjih nekaj letih v Cimos vložili še 30 milijonov evrov ter dobavitelje, kupce in tiste, ki so Cimosu pomagali po začetku prisilne poravnave, poplačali v celoti. Prevzeli bi tudi za okoli 110 milijonov evrov dolga, kar je, kot je pojasnil Počivalšek, za Cimos stabilen dolg. »Primerno korporativno upravljanje je ključno in to bo zagotovljeno,« je še dejal Balogh.
Več iz rubrike
Podjetniki, koliko denarja izgubljate, ker ne poznate pravih priložnosti?
Zagotovite si dostop do brezplačnih tedenskih vsebin, namenjenih podjetjem v vseh fazah rasti.
Poguben dan za multinacionalke s proizvodnjo v Aziji
Ameriške borze so se potopile bolj kot evropske, dolar doživel največji padec v skoraj treh letih.