Ceta potrjena tudi v Evropi

V začasno veljavo bo stopila aprila, za dokončno uveljavitev pa jo morajo potrditi še nacionalni in regionalni parlamenti.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Evropski parlament je danes na plenarnem zasedanju v Strasbourgu potrdil  gospodarski in trgovinski sporazum med EU in Kanado (Ceta), ki bo tako z aprilom stopil v začasno rabo, dokončno pa ga bodo morali potrditi še nacionalni in regionalni parlamenti držav članic unije. Parlament je sporazum podprl s 408 glasovi za, 254 proti in 33 vzdržanimi glasovi.

Sporazum CETA odpravlja carine in druge dajatve za večino blaga in storitev ter uvaja vzajemno priznavanje potrdil o ugotavljanju skladnosti za širok nabor izdelkov, vse od električnih naprav do igrač. Kanadski trg javnih naročil se bo tako na zvezni ravni kot v provincah in občinah odprl za evropske ponudnike. Predvsem ponudniki storitev, pri katerih so podjetja iz EU vodilna na svetu in ki vključujejo vse od pomorskih, telekomunikacijskih in inženirskih storitev do okoljskih storitev in računovodstva, bodo dobili boljši dostop do novih trgov, so sporočili iz Evropskega parlamenta.

"S podporo sporazumu CETA bomo pokazali, da smo za odprtost, gospodarsko rast in visoke standarde, ne pa za protekcionizem in stagnacijo. Skupaj s Kanado, ki deli enake vrendote kot mi, lahko gradimo mostove namesto zidu za blaginjo naših državljanov", je pred glasovanjem dejal poročevalec Artis Pabriks (ELS, Latvija).

Pogajanja za sporazum CETA so se začela maja 2009 in zaključila septembra 2014. EU in Kanada sta sporazum podpisali 30. oktobra 2016. Leta 2015 je EU iz Kanade uvozila za 28,3 milijarde evrov blaga, izvozila za 35,2 milijarde, blagovna menjava pa naj bi se ob polnem izvajanju sporazuma lahko povečala za 20 odstotkov.

Po besedah evropskega parlamenta, bo od sedaj naprej za več kot 140 evropskih geografskih označb za živila in pijače na kanadskem trgu veljala enaka zaščita kot v EU, "torej se bodo lahko s tradicionalnimi imeni prodajali samo pristni izdelki." Sporazum zajema tudi poglavja o trajnostnem razvoju, delu in okolju z zavezami glede varstva okolja in pravic delavcev ter ukrepi za udeležbo podjetij, sindikatov, organizacij civilne družbe in državljanov pri izvajanju socialnih in okoljskih določb sporazuma.

Zaradi zaskrbljenosti, da bi s sporazumom multinacionalne družbe pridobile več moči in vpliva, je v sporazumu izrecno opredeljena pristojnost tako Kanade kot članic EU, da same sprejemajo pravila glede gospodarskih družb.

Nekatere omejitve glede prostega dostopa do trgov veljajo še naprej, med drugim za nekatere kmetijske izdelke (mleko in mlečni izdelki, perutnina in jajca), javne službe, avdiovizualne storitve in storitve prevoza.

Ceta pa namesto spornega mehanizma za poravnavo sporov med državo in investitorji (ISDS),  uvaja novi sistem sodišč za naložbe (ICS), ki omogoča vladni nadzor izbora arbitrov ter pravičnejše in preglednejše reševanje naložbenih sporov.

Več iz rubrike