Cenitev NLB predvidoma sredi aprila

Predstavniki SDH so v ponedeljek podpisali pogodbo o oceni vrednosti NLB z londonsko svetovalno družbo PricewaterhouseCoopers. Vrednost posla znaša nekaj manj kot 232.000 evrov, cenitev banke pa bo predvidoma končana najkasneje sredi aprila.
Fotografija: Igor Zaplatil
Odpri galerijo
Igor Zaplatil

Četudi je SDH izrecno zahteval, da sodelujejo pri cenitvi NLB zgolj predstavniki londonske pisarne PwC, je, kot pravijo tudi naši sogovorniki, malo verjetno, da se ti za pomoč oziroma podporo v nobenem trenutku priprave cenitve ne bi obrnili na slovensko družbo PwC, ki je bila vsaj deset let hišni revizor banke.

Medtem ko se v politiki in javnosti še vedno krešejo mnenja o tem, ali bo država v resnici izpolnila zavezo evropski komisiji in do konca leta prodala 75-odstotni delež NLB ali ne, pelje Slovenski državni holding (SDH) formalno postopke prodaje banke naprej. Prodajo bo, kot je znano, vodila Deutsche Bank, podlago za prodajno ceno banke pa bo določila družba PwC iz Londona. Predstavniki SDH so pogodbo o oceni vrednosti NLB z izbranim ponudnikom podpisali v ponedeljek, vrednost posla pa znaša nekaj manj kot 232.000 evrov. Cenitev banke bo predvidoma končana najkasneje sredi aprila.

Kot pojasnjujejo naši sogovorniki, so v SDH, natančneje naj bi šlo za predsednico uprave upravljavca državnega premoženja Lidio Glavina, od ponudnikov izrecno zahtevali, da se odpovedo kakršnim koli podizvajalcem iz Slovenije. Pri cenitvi NLB naj bi tako sodelovali zgolj tujci, s čimer so v državnem upravljavcu premoženja pri tako občutljivi tematiki, kot je prodaja največje banke, menda želeli izključiti kakršen koli vpliv iz domačih krogov.

Uspeh prodaje odvisen od cene

Nedvomno bo uspeh prodaje banke precej odvisen od cene - če bo postavljena previsoko, lahko ovira prodajo, če bo postavljena prenizko, pa bo država oziroma politika s tem utemeljila odločitev, da banke ne proda. Poznavalci so zato prepričani, da bodo pri določitvi končne cene svojo vlogo tako ali drugače zagotovo odigrali na eni strani predstavniki države, ki, kot smo poročali, pričakujejo za 75-odstotni delež NLB približno milijardo evrov, na drugi pa prodajalec, torej Deutsche Bank, ki si bo prizadeval predvsem za sklenitev posla. Ta bi bila ob nižji ceni razumljivo verjetnejša.

Več na Delo.si

Več iz rubrike