Cene stanovanj v tretjem četrtletju nekoliko višje

Po podatkih statističnega urada so povprečne cene stanovanjskih nepremičnin so v tretjem četrtletju nekoliko zrasle. Glede na drugo četrtletje so bile cene v povprečju višje za 0,8 odstotka. Podražile so se tako nove kot rabljene nepremičnine, a je število prodaj krepko v prid rabljenih, katerih cene so najbolj zrasle v Ljubljani - za 3,4 odstotka.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Cene novih stanovanjskih nepremičnin, v kar so všteta tako nova stanovanja kot družinske hiše skupaj, so se v tretjem četrtletju glede na prejšnje četrtletje v povprečju zvišale za 0,4 odstotka. Še nekoliko bolj, za 1,7 odstotka, so se zvišale cene novih stanovanj.

Na povprečne cene novogradenj običajno negativno vpliva prodaja iz stečajnih postopkov v različnih delih Slovenije, teh pa je bilo v tem četrtletju precej manj, le osem odstotkov v primerjavi s prejšnjim četrtletjem, ko je njihov delež znašal 29 odstotkov. Na zvišanje povprečnih cen novogradenj je tako vplival višji delež prodaje v nadstandardno opremljenih novozgrajenih objektih v Ljubljani, kažejo statistike.

Cene rabljenih stanovanjskih nepremičnih so se v primerjavi z drugim četrtletjem v povprečju zvišale za 0,9 odstotka, pri čemer so rabljena stanovanja pridobila 1,8 odstotka, cene rabljenih hiš pa so upadle za 0,9 odstotka. Nekoliko je v primerjavi z rekordnim drugim letošnjim četrtletjem upadlo tudi število prodaj, ki pa je glede na povprečje zadnjih let še vedno visoko; prodali so 471 stanovanj.

Že četrtič zapored so se zvišale cene rabljenih stanovanj v Ljubljani, kjer so pridobile 3,4 odstotka. V tretjem četrtletju so tudi drugod po Sloveniji cene rabljenih stanovanj naraščale (0,8 odstotka), so pa še vedno za 10 odstotkov nižje kot so bile v povprečju leta 2010.

Več iz rubrike

Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni

Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.

Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo

Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.

Skoraj desetodstotno zvišanje cen počitniških storitev. Se draži tudi hrana?

Junijska inflacija znaša 0,8 odstotka, letna rast cen življenjskih potrebščin se je povzpela na 2,2 odstotka.

TOP 300: Dobavitelji avtomobilske industrije čistijo bilance

Več velikih avtomobilskih podjetij je v postopku poslovnega in finančnega preoblikovanja.