Čas za vlaganje v kitajsko gospodarstvo?
Kitajski bruto domači proizvod (BDP) se je v tretjem četrtletju na letni ravni povečal za 6,5 odstotka, kar je manj od pričakovanj analitikov in najpočasnejša rast v zadnjih devetih letih.
Rast BDP je počasnejša kot v prvem in drugem četrtletju letos, ko je bila 6,8- in 6,7-odstotna, in najpočasnejša od začetka leta 2009, ko je svet pretresala finančna kriza. Analitiki so sicer za tretje četrtletje letos napovedovali 6,6-odstotno rast.
Zunanja trgovina je bila v tretjem četrtletju še suverena, izvozniki so med drugim želeli prehiteti posebne carine v ZDA. Strokovnjaki pričakujejo, da se bodo učinki trgovinske vojne med ZDA in Kitajsko v naslednjih mesecih močneje opažali, saj je večina ameriških carin na kitajske izdelke v veljavi od prejšnjega meseca. V zadnjem letošnjem trimesečju bi se lahko rast upočasnila tudi na 6,3 odstotka.
Slabi vmesni rezultati spodbuda za investitorje?
Predstavnik kitajskega statističnega urada Mao Shengyong je dejal, da »mednarodna situacija« ustvarja negativen pritisk na gospodarsko rast, da pa je rast še stabilna in da je država na dobri poti, da v celotnem letu doseže 6,5-odstotno gospodarsko rast, kot je vladni cilj.
Peking je za ohranitev gospodarske rasti že razrahljal denarno in javnofinančno politiko, rast pa želi spodbuditi tudi prek infrastrukturnih projektov.
V tej luči trgov danes niso navdušili podatki o rasti investicij v devetih letošnjih mesecih, ki je v medletni primerjavi dosegla 5,4 odstotka, kar je vsega 0,1 odstotne točke več kot v osmih mesecih. Nekateri analitiki tako dvomijo, da bo okrepljena dinamika infrastrukturnih investicij v prihodnjih tednih dovolj za preprečitev dodatnega ohlajanja gospodarstva v prihodnjih četrtletjih.
Že nekaj mesecev se upočasnjuje tudi rast industrijske proizvodnje. Ta je bila septembra glede na lanski september višja za 5,8 odstotka, kar je pod napovedmi analitikov. Trgovina na drobno je bila v medletni primerjavi večja za 9,2 odstotka, kar je bila malenkost višja rast kot avgusta in nekoliko boljša od napovedi.
Tudi borzni trg s slabo sliko
Ohlajanje kitajskega gospodarstva, skrb zaradi visoke ravni zadolženosti v drugem največjem nacionalnem gospodarstvu na svetu in predvsem trgovinske napetosti med Pekingom in Washingtonom so letos občutno zmanjšali zaupanje vlagateljev v Kitajsko. Njen borzni trg tako letos kaže najslabšo sliko, osrednji indeks šanghajske borze pa je na približno 30 odstotkov nižji ravni kot na začetku leta.
Vodilna predstavnika kitajskih oblasti sta zato danes usklajeno nastopila, da bi pomirila vlagatelje. To se na Kitajskem, ki je desetletja motor globalne rasti, zgodi redko.
Namestnik kitajskega premierja Liu He je tako zatrdil, da je učinek trgovinskega spora z ZDA bolj psihološki kot dejanski in da trenutne podcenjene kitajske delnice predstavljajo dobro naložbeno priložnost.
Guverner kitajske centralne banke Yi Gang je zagotovil, da je trenutno stanje na borznem trgu v nasprotju s »trdnimi ekonomskimi temelji, ki se še utrjujejo«. Po njegovem prepričanju je namreč gospodarstvo na vse boljši poti za zagotavljanje vzdržne rasti.
Več iz rubrike
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese
Razbijamo mite: kako resnično voditi finance podjetja
Ste podjetnik, ki skrbi za finance v podjetju? Če vas zanima, kako do finančne varnosti in uspešnosti, se prijavite na brezplačni webinar Bilance niso finance.