Cantarutti na GZS: Verjetnost za uspeh Magnine investicije 60:40
Upravni odbor Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) se je sestal prvič, odkar je vodenje zbornice prevzel Boštjan Gorjup. Članom bi se moral na seji pridružiti minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek, a ga je zaradi naknadnih obveznosti nadomeščal državni sekretar.
Cantarutti je članom predstavil ukrepe, ki jih za razvoj gospodarstva izvaja ministrstvo, pri čemer je največ časa namenil predlogu zakona o spodbujanju investicij. Kot je poudaril, gre za zakon, ki bo nadomestil obstoječega o spodbujanju tujih investicij, ob čemer že pri spremembi naslova zakona izhaja, da ta izenačuje tuje in domače investitorje.
Ena največjih investicij, ki se obetajo Sloveniji, je investicija družbe Magna Steyr v občini Hoče-Slivnica, pri čemer je državni sekretar članom upravnega odbora GZS predstavil najnovejše informacije v zvezi s projektom.
Kot je dejal, so se glede zemljišč zdaj dogovorili z vsemi lastniki, odprt je le še en primer. Pri tem je izpostavil, da ne gre za kakršnokoli nasprotovanje investiciji, temveč za urejanje razmerij med lastniki. Upa, da bodo tudi to zadevo rešili v naslednjem tednu.
Za Magno je zdaj bistvena pridobitev okoljevarstvenega soglasja. O tem bo 24. julija potekala javna razprava in če takrat ne bo kakšnega večjega nasprotovanja, zlasti s strani okoljevarstvenih organizacij, bomo lahko rekli, da smo to investicijo dobili, je dejal državni sekretar.
Na ministrstvu upajo, da bo Magna lahko v začetku septembra zaprosila za gradbeno dovoljenje. "Držim pesti kot verjetno mnogi v Sloveniji. Če me vprašate glede verjetnosti izvedbe projekta, bi rekel 60:40 v korist tega, da nam bo uspelo," je dejal, ob tem pa spomnil, da ima podjetje rezervno lokacijo na Madžarskem, kjer so jim zagotovili, da lahko potrebne papirje uredijo do 1. oktobra.
Dotaknil se je tudi druge aktualne investicije v Sloveniji, in sicer drugega tira med Divačo in Koprom. Cantarutti je poudaril, da na ministrstvu investicijo ves čas podpirajo.
Projekt drugi tir bo koristil tudi slovenskim podjetjem, ki bodo lahko opravljala inženiring in določena gradbena dela. Da v gradnjo vključijo tudi slovenska podjetja, so po besedah državnega sekretarja prosili tudi Magno, pri čemer pa jih ni bilo treba preveč prepričevati, saj so slovenska podjetja zelo konkurenčna.
Zakon o spodbujanju investicij je sicer do konca meseca v javni razpravi, pri čemer je Cantarutti zbornico pozval, da tudi sami prispevajo predloge, ki bodo dobrodošli.
Predsednik GZS Boštjan Gorjup je pojasnil, da so se predstavniki GZS na temo predloga zakona že sestali z ostalimi zbornicami, med drugim z ameriško in nemško, dogovorili pa so se, da bodo v začetku avgusta na GZS organizirali posvet, na katerem bo v ospredju stališče malih podjetnikov do predloga zakona.
Upravni odbor se je sicer na današnji seji dotaknil tudi zahtev sindikatov po izenačitvi najnižje osnovne plače z minimalno plačo. Člani odbora so podprli sklep o vzpostavitvi projektne skupine, ki se bo lotila dela izdelave koncepta prenove kolektivne pogodbe. Nato bodo po besedah Gorjupa skupaj s sindikalno stranjo nadaljevali pogovore o rešitvi za prihodnost.
Gorjup je sicer članom upravnega odbora še enkrat predstavil svojo vizijo, ki mu je na majski skupščini prinesla predsedniški stolček. Večletni generalni direktor zbornice Samo Hribar Milič pa je napovedal, da se bo jeseni predčasno umaknil s položaja, bo pa delo v zbornici nadaljeval.
Več iz rubrike
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese
Razbijamo mite: kako resnično voditi finance podjetja
Ste podjetnik, ki skrbi za finance v podjetju? Če vas zanima, kako do finančne varnosti in uspešnosti, se prijavite na brezplačni webinar Bilance niso finance.