Bruselj bo ocenil proračune članic območja evra

Komisija pri ocenjevanju proračunov članice običajno razvrsti v tri skupine: skladne ali pretežno skladne z evropskimi pravili in tiste s tveganji neskladnosti. Slovenijo je lani umestila v skupino s tveganji. Najslabše ocene neskladnosti s pravili doslej ni dobila še nobena država. Ocenila bo vse evrske članice razen Grčije, ki jo pozorno spremlja v okviru programa pomoči.
Slovenijo v Bruslju že vseskozi opozarjajo na strukturni primanjkljaj. Po jesenski napovedi naj bi ta v obdobju 2016-2018 ostal pretežno nespremenjen pri 1,6 odstotka BDP, nato pa naj bi se leta 2019 znižal za 0,2 odstotne točke. Glavna tveganja za slovenske javne finance po oceni komisije izvirajo iz pritiskov zaradi izdatkov za plače v javnem sektorju in pokojnine.
Tudi slovenski fiskalni svet je na prvi novinarski konferenci oktobra ocenil, da so proračunski dokumenti za letos in prihodnji leti le deloma skladni s fiskalnimi pravili. Pozval je k zagotovitvi stanja, ki bo omogočalo ustrezen odziv tudi ob nižji gospodarski rasti in dodatnih demografskih pritiskih.
Jesenski gospodarski sveženj vključuje še poročilo o makroekonomskih neravnovesjih z oceno, katere članice bodo morale na temeljit pregled. Slovenija ga je doslej morala opraviti vsako leto od uvedbe evropskega semestra leta 2011. Poleg tega sveženj zajema še druge dokumente, med njimi letni pregled rasti in poročilo o zaposlovanju.
Več iz rubrike
V Trstu bodo pretovorili 100.000 zabojnikov manj, Maersk seli del posla
Logično je, da bo danski ladjar ceneje pretovarjal na svojem terminalu na Reki, saj si bo sam določal cene.
Znana primorska podjetniška družina bi kupila zaprte poslovalnice Petrola
Primorska družba naj bi nakup financirala iz lastnih in posojilnih virov pri domačih posojilodajalcih.