Brazilsko globalno ravnovesje je bolj zapleteno kot kdaj prej
V nadaljevanju preberite:
»Brazilija se vrača,« je pred dvema letoma na podnebnem vrhu Cop27 v Egiptu obljubil novoizvoljeni predsednik Luiz Inácio Lula da Silva. Po tem, ko je Lula premagal svojega skrajno desničarskega tekmeca Jaira Bolsonaro in se po več kot desetletju vrnil na oblast, je želel pokazati ne le svojo vrnitev, temveč tudi željo, da bi južnoameriško velikanko vrnil na svetovno prizorišče.
Med prvima dvema Lulovima mandatoma in preden so korupcijski škandali omadeževali njegov ugled, je bil nekdanji delavec v kovinski industriji opevan kot mednarodna zvezda. Na enem od prvih srečanj skupine G20 leta 2009, ki je Braziliji omogočila redek sedež za najvišjo mizo, ga je takratni ameriški predsednik Barack Obama označil za »najbolj priljubljenega politika na svetu«. Istega leta je Brazilija soustanovila blok držav v razvoju Brics.
Zdaj sta Brazilija in Lula spet v središču pozornosti. Predsednik je v Riu de Janeiru gostil voditelje skupine G20. Prihodnje leto bo Brazilija gostila novo razširjeno skupino držav v vzponu Brics, novembra 2025 bo v amazonskem pristanišču Belém gostila tudi letno podnebno konferenco Združenih narodov.
Lulova vrnitev na osrednje prizorišče priča o spreminjajoči se geopolitiki tega obdobja, saj naraščajoče tekmovanje za vpliv med ZDA in Kitajsko počasi zastira sistem mednarodnih institucij, v katerem je nekoč prevladoval Washington.
.Več iz rubrike
Davek na bilančno vsoto bank ni neustaven
Ustavno sodišče prav tako ni sledilo očitkom, da začasni davek povzroča neenako obravnavo med posameznimi bankami.
Osem vetrov, ki bodo ogrožali svetovno rast v letu 2025
V drugi četrtini 21. stoletja bo počasna gospodarska rast še vedno največji svetovni izziv, saj vpliva tako na razvite države kot na države v razvoju.