Bo država povečala delež v Gorenju?

Čeprav se je država v preteklosti izkazala kot slaba gospodarica, obstaja možnost, da se bo njen delež povečal tudi v Gorenju. Kapitalska družba (Kad) je namreč po informacijah časnika na finančno ministrstvo in vlado že naslovila vprašanje, ali mora povečati svoj lastniški delež v tej velenjski družbi.
Fotografija: Brane Piano
Odpri galerijo
Brane Piano

Skupina Gorenje je v prvi polovici leta ustvarila skoraj 624 milijona evrov prihodkov od prodaje, kar je dobrih sedem odstotkov več kot v prvem polletju lani. Skupina je tako v primerjavi z istim obdobjem lani več kot podvojila polletni čisti dobiček, ki znaša 4,4 milijona evrov.

"Poslovanje Gorenja se izboljšuje, zagotovo pa bi bilo lahko še boljše," je komentar predsednika društva Mali delničarji Slovenije Rajka Stankoviča. Po njegovem je zdaj eno od relevantnih vprašanj, ali bo Panasonic, ki je po skrbnem pregledu pred meseci ostal le portfeljski vlagatelj, to svojo naložbo obdržal.

Ameriška International Financial Corporation (IFC), ki je del skupine Svetovne banke, pa je že pred leti napovedala, da se bo v določenem času iz Gorenja umaknila.

"Na prepihu je teoretično torej okoli 23 odstotkov Gorenja. Zagotovo bi bila želja, da bi ta delež kupil kakšen strateški vlagatelj. Obstaja pa tudi možnost, da bo del kupila tudi država, vsega pa ne, ker bi morala objaviti prevzemno ponudbo," je še ocenil Stankovič.

Kad je po informacijah časnika na finančno ministrstvo in vlado že naslovil vprašanje, ali mora, ker je v strategiji upravljanja državnega premoženja Gorenje opredeljeno kot pomembna naložba, povečati svoj lastniški delež v tej velenjski družbi. Kad je zdaj lastnik malo več kot 16-odstotnega lastniškega deleža.

Če bi bil odgovor da, bi torej ta delež povečal na najmanj 25-odstotni delež plus ena delnica. Kakšen je bil njihov odgovor, na finančnem ministrstvu niso razkrili.

Če se bo delež države v Gorenju povečal, sicer ne bo to prva tovrstna operacija v zadnjem času; to se je zgodilo pred kratkim, s prenosom terjatev do holdinške družbe Sava s slabe banke na SDH, še piše časnik.

Več iz te teme:

Več iz rubrike