Batagelj od danes zapira vso svojo turistično infrastrukturo

Zaprta bo Postojnska jama, Predjamski grad, Vivarija, Vila Planinka na Jezerskem ...
Fotografija: pj
Odpri galerijo
pj

Iz družbe Postojnska jama so sporočili, da do predvidima 8. aprila zapirajo našo največjo naravno znamenitos in ostale znamenitosti v Parku Postojnska jama, gostinske, trgovinske in nastanitvene obrate.

Zaprtje velja za vse vrste ogledov Postojnske jame, Predjamskega gradu, Vivarija, razstave EXPO jama kras in Tajnih prostorov Hotela Jama.  Zaprtje do preklica velja tudi za hotel Vila Planinka na Jezerskem.
 
"Menimo, da je ukrep v luči razglašene epidemije, ki jo je povzročil virus SARS-CoV-2, nujen za zaščito javnega zdravja in preprečevanja širjenja okužb ter skladen s priporočili Ministrstva za zdravje RS," so zapisali.

»Pred štirinajstimi dnevi, ko je Italija uvedla karanteno za določena mesta, smo se zavedali da je le še vprašanje časa, kdaj bo do podobne situacije prišlo tudi pri nas. Že takrat sem želel zapreti Postojnsko jamo in pripadajočo infrastrukturo, a nam koncesijska pogodba nalaga, da moramo biti odprti 356 dni razen v primeru višje sile. Vmes smo stvari usklajevali, razglašena je bila epidemija, poleg tega pa smo morali obvestiti tudi vse partnerje o zapretju vseh znamenitosti  in hotelov. Tako smo se v vmesnem času dobro pripravili, med drugim tudi našli prenočišča za tistih nekaj gostov, ki so vseeno vztrajali,« pojasnjuje današnje zaprtje turistične infrastrukture, ki jo opravlja njegovo podjetje, Marjan Batagelj.

Promet je, pojasnjuje, v teh dneh strmoglavil na deset do petnajst odstotkov lansko letnega prometa. A kot pravi, ga za svoje podjetje manj skrbi, saj »vedno delujem zelo konzervativno in imam rezerve.«

»Problem in to zares velik pa je za vse espejevce, mikro in mala podjetja, ki si v preteklosti niso zmogli akumulirati kapitala. Brez dela in posla niso ostali po lastni krivdi, tako kot tudi ne mi sami, zaradi česar potrebujejo izdatno finančno pomoč, poleg tega pa jih, kot opažam, pestijo tudi težave v administrativni pismenost, ker včasih res ni najbolj enostavna.«

Po mnenju Batagelja ugodna posojila, ki so eden izmed ukrepov za podjetja,  niso dovolj učinkovita metoda, saj gre za poslovne subjekte, ki ne morejo, ko bodo časi spet za to primerni, v krajšem roku ustvariti toliko prometa, da bodo posojila lahko normalno hitro vrnili.  »Ukrepi bi morali zajeti širše skupine podjetji,  upoštevati predvsem panogo delovanja, biti zagotovo finančno izdatnejši in dolgoročni,« še dodaja.

 

Več iz rubrike