Avstralija namerava nadzirati trgovanje s kriptovalutami
Do ukrepov po poročanju francoske tiskovne agencije AFP prihaja dva tedna zatem, ko je AUSTRAC proti največji banki v državi Commonwealth sprožil sodni postopek zaradi domnevnega "resnega in sistemskega nespoštovanja" zakonov o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma.
"Preprečevanje dotoka denarja zločincem in teroristom je ključni del naših nacionalnih varnostnih ukrepov. Pričakujemo, da bodo podjetja v Avstraliji, ki jih bo doletel nadzor, upoštevala naš režim," je v četrtek dejal minister za pravosodje Michael Keenan.
Dodal je, da gre za prvi nadzor sektorja kriptovalut doslej. Platforme za prenos finančnih sredstev, ki predstavljajo manjše tveganje, bodo regulacij deležne v precej manjši meri.
Za nadzor trgovanja s kriptovalutami se je pred tem odločila tudi Japonska, potem ko se je država leta 2015 znašla v središču milijonskega škandala s poneverbami, ki je sledil propadu tokijske borze bitcoinov MtGox.
Ta je veljala za eno največjih na svetu - v najboljših časih so na njej uporabniki opravili kar 80 odstotkov vseh transakcij z valuto bitcoin. Leta 2014 pa je zašla v težave, potem ko je vodstvo sporočilo, da je iz njihovih računov izginilo okoli 850.000 bitnih kovancev, ki so bili takrat vredni skoraj pol milijarde ameriških dolarjev. Borza je končala v stečaju.
Kriptovalute vse od leta 2009 skokovito rastejo, danes jih je na svetu že več kot sto. Ker ponujajo hiter, učinkovit in predvsem anonimen način prenosa finančnih sredstev, jih uporabljajo tudi posamezniki z nepoštenimi nameni.
Več iz rubrike
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese
Razbijamo mite: kako resnično voditi finance podjetja
Ste podjetnik, ki skrbi za finance v podjetju? Če vas zanima, kako do finančne varnosti in uspešnosti, se prijavite na brezplačni webinar Bilance niso finance.