ArcelorMittal v drugem četrtletju žarel od optimizma

Največji svetovni jeklarski koncern ArcelorMittal je v drugem letošnjem četrtletju v primerjavi z enakim obdobjem lani povečal čisti dobiček za 19 odstotkov na 1,3 milijarde dolarjev oz. 1,1 milijarde evrov. Za rast je zaslužno izboljšanje tržnih pogojev.
Fotografija: Jože Suhadolnik
Odpri galerijo
Jože Suhadolnik

Prihodki od prodaje so se povzpeli na 17,2 milijarde dolarjev in so v primerjavi z drugim lanskim četrtletjem zrasli za 17 odstotkov, v primerjavi s prvim letošnjim četrtletjem pa za sedem odstotkov. Bruto dobiček iz poslovanja je dosegel 2,1 milijarde dolarjev.

V prvi polovici leta je čisti dobiček koncerna znašal 2,3 milijarde dolarjev, medtem ko ga je bilo v enakem obdobju lani za 696 milijonov dolarjev. Bruto dobiček iz poslovanja pa se je v primerjalnem obdobju povečal za 61 odstotkov na 4,3 milijarde dolarjev, so sporočili iz družbe.

V družbi so ocenili, da bodo dobri pogoji na trgu vladali tudi v drugi polovici leta in da bo prodaja tudi brez vpliva sezone boljša. Stroški bodo nižji od predhodnih ocen, na ta račun pa bo družba lahko povečala naložbe v človeški kapital in nadaljevala proces zniževanja dolga.

ArcelorMittalu je dobre rezultate uspelo ustvariti, čeprav se industrija sooča s strukturnim presežkom, zlasti zaradi Kitajske. Medtem ko ZDA napovedujejo možnost uvedbe carine na uvoz jekla, je EU spomladi sprejela protidampinške ukrepe glede določenih novih jeklenih izdelkov s Kitajske in te izdelke dodatno obdavčila.

Več iz rubrike

Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni

Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.

Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo

Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.

Skoraj desetodstotno zvišanje cen počitniških storitev. Se draži tudi hrana?

Junijska inflacija znaša 0,8 odstotka, letna rast cen življenjskih potrebščin se je povzpela na 2,2 odstotka.

TOP 300: Dobavitelji avtomobilske industrije čistijo bilance

Več velikih avtomobilskih podjetij je v postopku poslovnega in finančnega preoblikovanja.