Arbitražno sodišče: večji del Piranskega zaliva Sloveniji?

Odločitev arbitražnega sodišča bo objavljena v najkrajšem možnem roku, morda že v prihodnjih dneh, danes piše hrvaški dnevnik Jutarnji list, ki navaja neimenovane diplomatske vire. Dodaja, da bo odločitev sodišča podobna sporazumu Drnovšek-Račan, ki je večji del Piranskega zaliva dal Sloveniji, Hrvaški pa pustil mejo z Italijo.
Fotografija: ni podpisa
Odpri galerijo
ni podpisa

Odločitev o meji med Slovenijo in Hrvaško je očitno sprejeta in čaka se samo na trenutek, da bo objavljena, piše zagrebški časnik. Sklicuje se na neimenovane diplomatske vire in trdi, da bo odločitev podobna sporazumu nekdanjih premierjev Hrvaške in Slovenije Ivice Račana in Janeza Drnovška iz leta 2001, ki ga hrvaški parlament ni ratificiral.

Sporazum predvideva, da pripada večina Piranskega zaliva Sloveniji, ki tako ohrani dostop mednarodnih voda, Hrvaška pa ohrani svojo pomorsko mejo z Italijo. Čeprav je bil sporazum parafiran leta 2001, nikoli ni stopil v veljavo.

Časnik dodaja, da odločitev arbitražnega sodišča ni obvezujoča, a bo zagotovo imela daljnosežne posledice, predvsem za politične odnose med Hrvaško in Slovenijo.

"Četudi bo kakšna kompromisna rešitev, bodo Slovenci to prebrali kot zmago in zahtevali uveljavitev, ne glede na odločitev hrvaškega sabora o odstopu Hrvaške od arbitražnega postopka," so zapisali hrvaški novinarji.

Izpostavili so konkretne argumente, zakaj so odstopili od arbitra. V prispevku so omenili »škandalozno obnašanje, predvsem s strani ministrstva za zunanje zadeve«. Slovenija naj bi kršila nekatere odločbe arbitražnega sporazuma iz leta 2009.

Ocenjuje, da bodo morebitnim slovenskim potezam v Piranskem zalivu sledili jezni hrvaški odzivi, kar bo "dodatno zapletlo sicer vse bolj napete odnose med državama".

Med državama se čuti vedno večjo napetost tudi zaradi izvajanja evropskih predpisov o strogem nadzoru meje, kar ustvarja nepopisno gnečo na mejnih prehodih. Hrvaška stran situacijo ocenjuje kot uvod v odločitev arbitražnega sodišča.

Predsednika obeh vlad, Andrej Plenković in Miro Cerar, sta že večkrat govorila o meji med državama, a do pravega kompromisa manjka še precej. "Slovenci vztrajajo, da mora biti odločitev arbitražnega sodišča končna in mora imeti mednarodno veljavo, hrvaški strani pa arbitražna razsodba ne pomeni veliko, saj so od postopka odstopili," zapišejo.

Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je na zadnjem obisku v Sloveniji dejal, da upa, da bosta obe strani upoštevali odločitev arbitražnega sodišča, z njim pa se je v Ljubljani delno strinjal tudi predsednik Evropskega parlementa Antonio Tajani, ki je sicer upal na dialog med državama brez vmešavanje EU, a na razmere v regiji je tudi arbitraža zadovoljiva rešitev. Te izjave so hrvaškega premierja razjezile, ki je poudaril, da Hrvaška dokončno odstopa od arbitraže in da so te izjave povsem neprimerne. »Hrvaška bo s Slovenijo poiskala rešitev za morsko razmejitev na drugačen način in definitivno ne preko arbitražnega sporazuma, od katerega smo odstopili zaradi nepoštenega ravnanja s slovenske strani.«

Hrvaške institucije se intenzivno pripravljajo na objavo odločitve, hrvaška javnost pa bo v naslednjih dneh podrobno obveščena o celotnem postopku, ki se vleče že dolga leta, še napoveduje časnik.

Več iz rubrike