Po poročilu o avtonomnem vozilu Applove delnice v nebo
O morebitnem vstopu podjetja Apple na trg električnih in avtonomnih vozil se sicer že dolgo ugiba. O tem smo pisali tudi že na Svetu kapitala, ko so iz podjetja pricurljale informacije, da naj bi leta 2024 Apple na trg poslal osebno električno vozilo z revolucionarno baterijsko tehniko.
Tokrat je novica, o kateri je poročal Bloomberg, spodbudila rast cene Applove delnice, ki je v ponedeljek, 22. novembra, dosegla novo rekordno vrednost. Rast se je ustavila pri 165 dolarjih oziroma 147 evrih, vrednost Applove delnice pa je letos sicer zrasla za približno 21 odstotkov.
Kaj pravi najnovejše poročilo?
»To je prvo novinarsko poročilo, ki vključuje veliko število podatkovnih točk, katerih vir so notranji uslužbenci družbe Apple, in zagotavlja dovolj sporočenih podrobnosti,« je zapisala Katy Huberty, analitičarka podjetja Apple v družbi Morgan Stanley. »[Poročilo] bi lahko potencialno povečalo verodostojnost zamisli, da bi predstavitev Applovega avtomobila lahko pospešila sprejetje nove tehnologije [EV + AV] in razširila naslovljeni trg podobno kot pri predstavitvi preteklih izdelkov družbe Apple,« Hubertyjeve besede navaja CNBC.
Z vstopom na področje električnih vozil bi lahko Apple tekmoval s Teslo pa tudi z novimi igralci, kot sta Rivian in Lucid Motors, ter s tradicionalnimi proizvajalci avtomobilov, ki se odmikajo od fosilnih goriv. CNBC navaja, da so delnice električnih vozil v zadnjih mesecih poskočile, saj vse več potrošnikov in vlagateljev stavi na podjetja, za katera upajo, da bodo naslednje Tesle. Rivian je prejšnji teden vstopil na borzo v eni največjih prvih javnih ponudb delnic (IPO) v tem letu in hitro presegel tržno vrednost ameriških avtomobilskih proizvajalcev Ford in General Motors.
Ultimativni primer električnega vozila
Delnice družbe Apple so se letos sicer povečale za 21 odstotkov, s čimer je tržna vrednost podjetja presegla 2300 milijard evrov. »V zadnjih 20 letih lahko navedemo številne primere, ki kažejo, da Apple sicer ni vedno prvi na trgu, vendar so mu inovativnost, diferenciacija z vertikalno integracijo ter proizvodna in operativna odličnost omogočili, da je prehitel prve,« je pojasnila Hubertyjeva.
Adam Jonas iz banke Morgan Stanley, ki pokriva podjetje Tesla, je Applov avtomobil označil kot »ultimativni primer električnega vozila«, navaja CNBC. Vstop tehnološkega velikana na to področje je označil za »jasen negativni dejavnik za večino našega avtomobilskega pokrivanja«. Jonas meni, da se bodo popolnoma avtonomna vozila v ZDA zaradi številnih moralnih, pravnih in tehnoloških ovir uveljavljala počasi. »Da smo si na jasnem; ne verjamemo, da bodo potrošniki imeli pravico do popolnoma avtonomnega avtomobila […] ampak bodo v storitev vključeni v obliki naročnine ali prevozne storitve.«
Več iz rubrike
Slovenski junak trajnosti je postalo podjetje Pribinovina
Zmagovalci Generalijevega natečaja SME EnterPRIZE za bolj trajnostno gospodarstvo.
Nadzornemu svetu NLB se je pridružil Luka Vesnaver
Štiriletni mandat je je nastopil 30. septembra, po pridobitvi soglasja Evropske centralne banke, so sporočili iz NLB.