Ante Ramljak: "Konzum bomo rešili, Agrokor pa razbili na dele"
Reševanje Agrokorja ne bo predstavljalo stroška za davčne zavezance, je ena izmed zavez, ki jih je v pogovoru za današnji Jutarnji list izrekel Ante Ramljak, izredni upravitelj nasedlega Agrokorja.
Povedal je, da je nekdanji prvi mož Agrokorja Ivica Todorić nominalno še vedno lastnik družbe, vendar je njegova velikost dolga tolikšna, da mu ne bo nič ostalo. Dolžna sta tako Agrokor, kot Ivica Todorić osebno, upniki se bodo pognali v lov za njegovim premoženjem in tudi zato Ramljak verjame, da bodo davkoplačevalci na varnem.
Če ne bi bil sprejet lex Agrokorja, bi Hrvaški grozile tožbe zaradi nedelovanja posamičnih državni institucij. Kdorkoli pa meni, da v postopku sanacije družbe ne bo prihajalo do tožb, se moti. Ramljak si ne dela utvar, da bodo proti vsem udeležencem v procesu vložene obtožnice, tako proti podjetjem, lastnikom in proti njemu.
Konzum si bo gotovo opomogel
Za Ramljaka sploh ni vprašljivo, ali si bo trgovski del Agrokorja, Konzum, opomogel. Kot je poudaril, je pomembno, da je med bankami, ki so upnice tako Mercatorja kot Agrokorja, urejen dovolj strog dogovor, ki Agrokorju še danes onemogoča, da tesneje poveže Konzum in Mercator. Prav to je v neki meri rešilo Mercator pred Agrokorjevim izčrpavanjem.
Mercator ostaja biser v skupini
Mercator je bil ob Agrokorjevem prevzemu v katastrofalnem stanju, v veliko slabšem položaju od katerekoli družbe znotraj Agrokorja danes. "Ivica Todorić ga je rešil, ker ga je preplačal. Pomembno je zmanjšal dolg do bank, vožil znatna sredstva v Mercator in tako sebi zabil žebelj v krsto. Vendar oa je rešil Mercator, ki je danes, ne glede na velikost dolga, eno od podjetij z najboljšimi rezultati iz poslovanja znotraj skupine," je dejal Ramljak.
Mercator je pohvalil, ker je dosegel petodstotni delež marže v dobičku iz poslovanja, kar je cilj, ki si ga želijo vse trgovske verige. Konzum je od tega cilja še daleč, saj s svojo maržo dosega komaj dva odstotka.
Konec dogovorne ekonomije
Kriza Agrokorja je pripeljala do konca dogovorne ekonomije pri naših sosedih, verjame Ramljak in upa, da se nikoli več ne bo zgodilo, da bi eno podjetje postalo tako veliko, da bi lahko ogrozilo gospodarstvo celotne države.
Kot enega od glavnih razlogov za težave, v katere je zašel trgovec Konzum, Ramljak izpostavlja takoimenovano sell and elase back strategijo, po kateri je trgovec svoje trgovine prodal raznim skladom in potem te iste nepremičnine od njih najel po cenah, ki tudi za 40 odstotkov presegajo tržne najemnine, ali celo dvakrat višje od tržnih. Ramljak rešitev iz tega položaja vidi v novih pogajanjih z lastniki teh nepremičnin, ki jih ne bo mogoče prodati komu drugemu, še manj pa jih bodo lahko po taki ceni oddajali komu drugemu na trgu.
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese