Angel Gurria (OECD) je v okviru obiska Slovenije nagovoril tudi poslance v DZ
Gurria je ob obisku DZ ocenil, da se Slovenija dobro razvija, gospodarstvo pa je okrevalo. Med izzivi je izpostavil nadaljnjo konsolidacijo javnih financ in zniževanje javnega dolga. "Slovenska družba se stara, kar pomeni, da bo država potrebovala več denarja za zdravstvo in pokojninsko blagajno. To morate upoštevati ob načrtovanju prihodnosti," je poudaril.
Vodjo poslancev SMC Simono Kustec Lipicer (SMC) je zanimalo, kako Gurria vidi vlogo Slovenije v mednarodnem okolju in kaj se lahko mednarodna skupnost lahko nauči iz slovenske razvoje zgodbe. "Majhno, vendar odprto gospodarstvo, ki je zelo fleksibilno," je prednosti slovenskega gospodarstva opisal Gurria.
Ob tem pa je ponovil, da je treba vedno stremeti k reformam in izboljšavam. "Vi ste tisti, ki oblikujete strategije za prihodnost, ki odločate o tem, kako se bo razvijala družba," je dejal poslancem.
Marko Pogačnik je v imenu poslancev SDS Gurrio vprašal o oblikovanju Evrope dveh hitrosti. "EU bo šlo dobro in bo še naprej rasla," je mu je odgovoril Gurria. "Ne moremo reči, da gre za Evropo dveh hitrosti, temveč za to, da odločitev o reformah še vedno ležijo na posameznih državah. Tiste, ki prej začnejo z reformami, prej okrevajo," je dodal.
Uroš Prikl (DeSUS) je gosta vprašal o globalni liberalizaciji trgovine, zaradi česar se proizvodnja seli v države s cenejšo delovno silo. Zanimalo ga je, kako se OECD spopada z negativnimi učinki globalizacije. Generalni sekretar OECD mu je odgovoril, da globalizacija ni kriva za nastale težave, saj te nastajajo zaradi napačnih potez, ki vodijo v pomanjkanje zaupanja. "Globalizacija ne more biti grešni kozel in izgovor za to, da politike nekaterih držav ne delujejo," je izpostavil.
V imenu poslancev SD je Matjaž Han je Gurrio vprašal po njegovem mnenju o vplivu dviga minimalne plače na gospodarsko rast in o privatizaciji zdravstva. "Minimalna plača je pri vas razmeroma visoka v primerjavi s povprečno plačo," je spomnil današnji gost v DZ, ki je poslancem dejal, da naj je ne dvigujejo "na pamet", saj mora biti dvig minimalne plače vedno povezan z rastjo produktivnosti. Glede privatizacije pa je dejal, da OECD ne skrbi, "kdo upravlja s temi sektorji, temveč kako jih upravlja".
Mateja Tonina (NSi) je zanimalo boljše upravljanje države in mnenje, zakaj se države pogosteje ne zavzemajo za reforme, ki bi prinesle napredek. Slovenija sicer, kot je ocenil Gurria, pri reformah nič bolj ne okleva kot ostale države. Normalno je namreč, da se ljudje upirajo spremembam.
Na koncu je generalnemu sekretarju v imenu Levice vprašanje postavil še Franc Trček, ki se je nanj obrnil z vprašanjem o izkoriščanju in neenakosti. "Slovenija je naredila velik korak na področju pregona utaje davkov," je ocenil Gurria in glede multinacionalk dodal, da morajo podjetja davke plačevati tam, kjer ustvarjajo dobičke.
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese