Ameriški Lone Star prevzel koncern Xella

Koncern Xella International, ki zadnjih dvanajst let lastniško obvladuje tudi kisovško Xello porobeton SI, je od letos v 100-odstotni lasti ameriškega zasebnega investicijskega sklada Lone Star. Ta je v lastniškem »kolaču« svetovnega gradbenega velikana Xelle zamenjal ameriško skupino Goldman Sachs in luksemburško podjetje PAI Partners.
Fotografija: Boris Šuligoj
Odpri galerijo
Boris Šuligoj

Sklad Lone Star je lani na slovenskem nepremičninskem trgu izpeljal odmevno transakcijo: 400-milijonski nakup družbe Centrice, v katere portfelju so med drugim tudi trgovski centri Qulandie, Rotonda in Stekleni dvorec, velja za največji lanski posel na področju nakupovalnih centrov pri nas.

Pol leta po spremembah v lastništvu v kisovški tovarni betonskih izdelkov ni zaznati »nobenih posebnih sprememb«, je za Delo dejal prokurist Milan Černjak: »Nadaljujemo z vlaganjem v posodabljanje proizvodnje in širjenje portfelja proizvodov in storitev.

Vodstvo podjetja ostaja še naprej v isti zasedbi, prav tako naš cilj: nadaljevati z uspešnim vodenjem hčerinskega podjetja multinacionalke Xella International.«

Ta je že lani kljub nižji gradbeni aktivnosti na slovenskem trgu - po podatkih Statističnega urada je bilo v primerjavi z 2015 gradbenih del manj skoraj za 18 odstotkov - poslovno leto zaključila z nekaj manj kot 880.000 evri čistega neto oziroma 1,7 milijona evri bilančnega dobička; glede na leto 2015 je bil čisti dobiček višji za 14 odstotkov. Ni pa mu sledila prodaja: padla je za slabe štiri odstotke - na sedem milijonov evrov.

Kisovška Xellina hči z vsega 44 zaposlenimi znotraj koncerna sicer velja za tovarno z visokokakovostnimi porobetonskimi izdelki, ki jih prodaja na slovenskem, hrvaškem in avstrijskem trgu; zadnji dve leti se uvršča v sam vrh med 34 Xellinimi podjetji. Njihova obvladujoča družba ima sedež v Avstriji in je v lasti nemške Xelle. Glede na to, da kisovška tovarna nima lastnega razvoja in raziskav, ti področji »pokriva« matična družba, ki, kakor pravijo v Kisovcu, ni samo nadzornica njihovega poslovanja.

V skladu z napovedjo 2,3-odstotne gospodarske rasti v 2017 na slovenskem trgu, še zlasti pa glede na porast gradbenih dovoljenj - izdali so jih za dobrih 33 odstotkov površin več kot leto prej - so v kisovški Xelli postavili tudi letošnji plan: povečati prodajo za 15 odstotkov. Če so ga lani ocenili za ambicioznega, Milan Černjak letos ugotavlja: »Sledimo zastavljenim ciljem ne glede na to, da domači gradbeni trg okreva s počasnejšo dinamiko kot ekonomija.«

Računajo predvsem na večjo prodajo enodružinskih hiš, nerezidenčnih stavb in na energetsko obnovo objektov, saj trg gradnje večstanovanjskih stavb še stagnira. »Pred nami sta še dva intenzivna prodajna meseca, ki lahko še veliko doprineseta k dobremu rezultatu poslovanja,« se nadeja Černjak.

Več iz rubrike