Ali je vladni upravitelj Agrokorja zgolj marioneta
Eden od členov sporne pogodbe se nanaša tudi na izrednega upravitelja, ki ga vlada ne more odpoklicati, ne da bi hkrati aktivirala enkratno izplačilo vseh 1,06 milijarde evrov posojila. Ker koncern nima denarja, so se posojilodajalci pod vodstvom sklada Knighthead že lotili razprodaje Agrokorjevega premoženja, ki so ga zastavili v družbi Madison Pacific iz Hongkonga.
Po drugem spornem določilu nobeno izplačilo ni mogoče brez soglasja svetovalne družbe AlixPartners, ki upravlja ne le prestrukturiranje, temveč tudi vse denarne tokove koncerna. Poleg tega brez soglasja te družbe za področje prestrukturiranja ni mogoče ustanoviti sveta upnikov pa tudi ne sprožiti postopka poravnave. Posojilodajalci so dosegli tudi to, da za morebitne spore ne bodo pristojna hrvaška, ampak angleška sodišča in da postopki ne bodo potekali v skladu s hrvaškim pravom. S to pogodbo je izredni vladni upravitelj Ante Ramljak odvzel pooblastila samemu sebi, hkrati pa je postal nezamenljiv. S tem je postavil v neugoden položaj ne le sebe, ampak celotno vlado.
Ramljak (ne)zamenljiv
Ramljak trdi, da ga je še vedno mogoče zamenjati, in pojasnjuje, da lahko posojilodajalci sprejmejo novega upravitelja, zato ni nikakršne potrebe, da bi aktivirali sporno določilo pogodbe. Ta njegova trditev ni kdove kako prepričljiva, tako kot ni prepričljivo njegovo pojasnilo, zakaj se je pred imenovanjem in sprejetjem lexa Agrokor sestajal s predstavniki sklada Knighthead. Ramljak je zdaj priznal, da je sodeloval pri pisanju spornega lexa Agrokor, kar zadeva klavzulo o njegovi zamenjavi, pa pravi, da je ta rezultat takratnih nestabilnih političnih razmer in da so se hoteli upniki s tem dodatno zavarovati. Vprašanje pa je, ali ni prav on predstavnikov tega »visoko tveganega sklada« seznanil z notranjimi informacijami o bodočem aranžmaju roll-up.
Naj spomnimo, da je ameriški mrhovinarski sklad Knighthead kupoval Agrokorjeve obveznice po zgolj trideset odstotkov njihove nominalne vrednosti, Agrokor pa jih je nato odkupil za 286 milijonov evrov, čeprav so bile pred tem kupljene za borih 68 milijonov evrov. In to prav z denarjem, ki mu ga je v okviru aranžmaja roll-up, vrednega 480 oziroma 960 milijonov evrov, večinoma dal ta mrhovinarski sklad.
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese