Ali bo kitajskemu proizvodnemu hegemonu zmanjkalo časa?

Peking doživlja šibko povpraševanje doma in grožnjo s carinami v tujini, zato mora znova razmisliti o svojem modelu, ki temelji na izvozu.
Fotografija: https://www.delo.si
Odpri galerijo
https://www.delo.si

V nadaljevanju preberite:

Predsednik Xi Jinping je v središče svojega načrta za povečanje izvoza in »pomladitev države« postavil napredno proizvodnjo, vendar analitiki pravijo, da bi lahko bila odvisnost od povpraševanja iz tujine tvegana. Izvozniki se navadno ne veselijo novic o carinah, v južnem kitajskem proizvodnem središču Foshan pa so napoved Donalda Trumpa, da bo konec prejšnjega meseca uvedel dodatni desetodstotni davek na uvoz iz Kitajske, sprejeli z olajšanjem.

Trump je v svoji predvolilni kampanji obljubil, da bo uvedel 60-odstotne carine na kitajski uvoz, kar bi močno prizadelo foshanske proizvajalce gospodinjskih aparatov in napeljav.

»Če bi bile carine poleg prejšnjih res 60-odstotne, bi bilo to katastrofalno za kitajske izdelke, namenjene v ZDA,« pravi Ken Huo, vodja združenja za zunanjo trgovino Foshan. V primerjavi s tem je deset odstotkov, četudi bi jih uvedli takoj po Trumpovem nastopu mandata 20. januarja, povsem obvladljivih.

Trumpova vrnitev v Belo hišo bo za kitajski proizvodni in izvozni sektor, ki je v dveh desetletjih postal najzmogljivejši industrijski stroj na svetu, eden najtežjih preizkusov doslej.

Ker zaradi globokega padca na trgu nepremičnin domače povpraševanje trpi, je Peking pri podpiranju drugega največjega gospodarstva na svetu vse bolj odvisen od izvoznih panog. Vendar - ali je ta že doživel svoj vrhunec in kako bo moral odreagirati Peking?

Preberite več...

.

Več iz te teme:

Več iz rubrike